Artykuł sponsorowany

Zalety kompostownika

Zalety kompostownika

Kompost może się składać z korzeni, siana, słomy, suchych gałęzi, skrawków papieru i kartonów, liści, trawy, fusów po kawie i herbacie, pokrzyw, chwastów, obierek oraz odchodów zwierząt roślinożernych i drobiu. Kompostownik pomoże nam utrzymać porządek w ogrodzie i przerobić to, co już jest dla nas tylko śmieciami na ekologiczny i organiczny nawóz, którym będziemy mogli nawozić np. truskawki.

Gdzie najlepiej umieścić kompostownik?

Kompostownik najlepiej jest umieścić w takim miejscu, w pobliżu którego nie ma rosnących roślin, ponieważ nasiona chwastów wrzucanych do kompostownika mogą się rozprzestrzenić i będą od nowa rosły w naszym ogrodzie. Warto też zadbać o to, żeby nasz kompostownik nie wyglądał jak wysypisko śmieci – wystarczy np. zamontować drzwiczki, które będą zasłaniały wszystkie wrzucane do niego śmieci.

Z czego można zbudować kompostownik?

Jeśli nie chcemy sami zajmować się budową kompostownika, możemy kupić gotowy produkt w sklepie ogrodniczym wytworzony z ekoplastiku. Taki ekokompostownik jest bardzo praktyczny, bo możemy go ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, a poza tym jest też bardzo pojemny (mimo że nie wszystko da się w nim pomieścić).

Jeżeli natomiast pokusimy się o samodzielne wykonanie kompostownika, możemy do tego celu użyć np. drewnianych palet budowlanych, które można złożyć w zgrabną skrzynię. Pamiętajmy przy tym, żeby drewno, które wykorzystamy do budowy kompostownika, zaimpregnować wcześniej preparatem chroniącym je przed wilgocią.

Najprostszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zrobienie kompostownika, jest wykopanie zwykłego dołu, w którym będziemy mogli składować wszelkie gałęzie, chwasty, liście, trawę i zgniłe owoce. Minusem tego pomysłu może być to, że po wykorzystaniu kompostu będziemy musieli zasypać dół i co jakiś czas jeszcze dosypywać tam piasku, żeby nie było widać nierówności.

Kompost powinien leżakować od roku do dwóch lat zanim będziemy go używać, ale np. do nawożenia krzewów owocowych możemy go użyć już po kilku miesiącach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy