Artykuł sponsorowany

Zakładanie ogrodu. O czym warto pamiętać?

Zakładanie ogrodu. O czym warto pamiętać?

Stworzenie własnego ogrodu, który będzie cieszył oko to nie lada wyzwanie dla kogoś, kto jest w tej dziedzinie laikiem. Liczne źródła internetowe, z których początkujący chętnie korzystają, niestety nie zawsze będą potrafiły jednoznacznie odpowiedzieć na zadawane pytania. W takiej sytuacji warto najpierw skupić się na podstawach, a więc na planowaniu, a następnie na wdrażaniu tego planu w życie.

Projekt ogrodu

Pierwszym, najważniejszym etapem tworzenia ogrodu jest wykonanie jego projektu. Na szkic powinno się nanieść wszystkie planowane obiekty, czyli rośliny, drzewa, krzewy, ewentualne ozdoby czy ścieżki. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli samemu rozrysowuje się taki plan, a jest się początkującym, nie należy przesadzać z kombinacjami. Najlepiej sprawdzą się tutaj formy proste, łatwiejsze do wypełnienia roślinami. Jeżeli chcemy „popłynąć”, warto taki projekt zamówić, a potem wynająć odpowiednią firmę, która pomoże przy zakładaniu ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że to kosztowna inwestycja, dlatego należy wszystko przekalkulować.

Prace ziemne i materiały

Przy wyborze materiałów dużą rolę odgrywa estetyka, trwałość oraz funkcjonalność. Najlepiej korzystać z hurtowni mającej szeroką ofertę narzędzi, a także roślin – to pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze. Po zakupie materiałów pora przejść do prac ziemnych, które polegają na oczyszczaniu terenu z pozostałości po budowie oraz chwastów. Warto również przekopać ziemię (na co najmniej dwa szpadle głębokości). W tym przypadku ważne są również wszelkie nawozy, które użyźnią glebę. Jeżeli zaplanowano w ogrodzie instalację oświetlenia to dobry moment, aby je zamontować, a także poprowadzić (co najmniej na głębokości 60-80 cm). Dzięki temu można uniknąć rozkopywania gotowych rabat.

Sadzenie – ostatni etap zakładania ogrodu

Podstawowa zasada na tym etapie to: nie należy ulegać szałowi zakupów. – Trzeba patrzeć na rośliny przez pryzmat własnego ogrodu. Muszą one do siebie pasować pod względem estetycznym. Ważne jest również, aby nie były wymagające – szczególnie, jeżeli stawia się pierwsze kroki w ogrodnictwie – tłumaczy przedstawiciel firmy Gloster, która od przeszło 20 lat zajmuje się handlem w branży ogrodniczej.

Należy zwracać również uwagę na to, czy rośliny są odporne na mróz, jeśli tak, można dzięki temu zaoszczędzić na zimowych rytuałach zabezpieczających ogród. Każda sadzonka ma swoje indywidualne potrzeby, które należy uwzględnić – chodzi tutaj o glebę, o to, czy woli cień czy słońce, czy lubi wilgoć itd. Na początku dobrze jest też zainwestować w rośliny szybko rosnące, aby możliwie dokładnie zapełnić nowy ogród.

Wskazówek na temat zakładania ogrodu jest naprawdę wiele. Najlepsze rozwiązanie to zapoznać się z opiniami profesjonalnych ogrodników, aby uniknąć błędów typowych dla początkujących. Wiedza i doświadczenie to klucz do tego, aby ogród zyskał swój niepowtarzalny urok.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy