Artykuł sponsorowany

Zabezpieczenia wykorzystywane w trakcie pracy na rusztowaniach

Zabezpieczenia wykorzystywane w trakcie pracy na rusztowaniach

Rusztowania to niebezpieczne miejsce pracy. W każdej chwili przebywające na nich osoby mogą spaść, co prowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Na szczęście stawiając rusztowanie, ma się obowiązek przygotować je dla pracowników i zadbać o ich bezpieczeństwo. Zobowiązuje do tego prawo, które jasno określa, jakie normy musi spełniać konstrukcja na budowie.

Jakie środki ochrony powinno mieć rusztowanie?

Zapewnienie bezpieczeństwa na rusztowaniu to obowiązek pracodawcy. Wykorzystywane do tego środki ochrony można podzielić na dwie grupy:

  • środki ochrony zbiorowej, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim naraz,

  • środki ochrony indywidualne, przeznaczone dla jednego pracownika.

Konstrukcje powinny być zaopatrzone w poręcz ochronną oraz deskę krawężnikową. W ten sposób są produkowane rozwiązania dostępne w ramach wynajmu rusztowań. Jeśli firma stawia własne zabezpieczenia, musi pamiętać o tych dwóch elementach. Są one bowiem wymagane prawnie i nie może ich zabraknąć. Poza konstrukcją rusztowania równie ważne są środki ochrony indywidualnej. Zalicza się do nich sprzęt, który zapobiega przed upadkiem z wysokości pojedynczych pracowników. Pracodawca zazwyczaj zapewnia:

  • linki bezpieczeństwa montowane w celu utrzymania pracownika na wysokości,

  • uprzęże, do których montuje się linki bezpieczeństwa,

  • amortyzatory.

Zależnie od warunków, w których rozkładane jest rusztowanie, pracodawca może zdecydować się także na inne rozwiązania. Zaliczają się do nich między innymi linki pomocnicze. Te środki ochrony zapewnia pracodawca, który jest do tego zobowiązany prawnie.

Co jeszcze zwiększa bezpieczeństwo na rusztowaniu?

Podstawowe normy prawne to jednak nie wszystkie rozwiązania, które można znaleźć na rusztowaniach. Firmy takie jak F.H.U. PROTECH dbają o to, aby ich konstrukcje były maksymalnie bezpieczne i eliminowały niebezpieczeństwo jeszcze zanim się ono pojawi. Stąd często wykorzystuje się na nich technologię antypoślizgową, która jest szczególnie przydatna na terenach o sporej wilgotności powietrza. Równie ważna jest wytrzymałość rusztowania, od której często zależy także jego stabilność. Zbyt ciężkie produkty umieszczone na wysokościach zwiększają ryzyko związane z załamaniem się piętra lub uszkodzenia jego podłoża.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy