Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów wykonać schody ogrodowe?

Z jakich materiałów wykonać schody ogrodowe?

Zakładasz ogród na pochyłym terenie? A może planujesz na nowo zagospodarować pełną spadków i wzniesień przestrzeń na swojej działce? Masz szczęście! Różnica poziomów sprzyja efektownym założeniom zieleni, ułatwia tworzenie skalniaków oraz ogrodów tarasowych. Przydatnym przedłużeniem ścieżek w takich ogrodach są schody, które mogą też stać się pięknym uzupełnieniem stylowej aranżacji.

Idealne schody ogrodowe, czyli jakie?

Budowa schodów na otwartym terenie czasem dyktowana jest koniecznością, a czasem artystyczną wizją właściciela działki. W obu przypadkach bardzo ważne jest, by nowa konstrukcja gwarantowała najwyższą funkcjonalność. Schody ogrodowe muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, a więc stabilne, nigdy śliskie. Ponieważ nie da się osłonić ich przed deszczem, mrozem, ani palącym słońcem, muszą być też odporne na oddziaływanie zmiennych czynników pogodowych. W przeciwnym wypadku będą wymagały uciążliwych prac konserwacyjnych i częstych napraw.

Tak wysokie wymagania względem materiału na schody dyskwalifikują drewno – choć i takie konstrukcje, zwykle zbutwiałe i niewzbudzające zaufania, można gdzieniegdzie spotkać. Kolejnym kandydatem jest beton: niedrogi, ale też niezbyt elegancki. Schody z płyt betonowych lub kostki w ogrodzie zaburzają naturalny charakter przestrzeni. Najlepszym materiałem na schody ogrodowe okazuje się kamień – surowiec trwały, w 100% naturalny, dostępny w różnych odcieniach i wyjątkowo piękny.

Jaki kamień na schody ogrodowe?

Wykorzystanie kamienia do budowy schodów ogrodowych to bardzo dobry pomysł z wielu względów. Pomijając kwestie praktyczne, jak np. naturalną porowatość, która zapobiega poślizgnięciom i upadkom, warto zwrócić uwagę na unikalną estetykę materiału. W przypadku ogrodów ze skarpami, które wymagają wzmocnienia, kamienne schody są oczywistym dopełnieniem kompozycji z murkami oporowymi z tego samego surowca – podpowiada nasz rozmówca z kopalni „Jenków”.

Do budowy schodów na świeżym powietrzu doskonale nadają się płyty z łupka szarogłazowego. Szarogłaz jest bardzo ciekawym przykładem skały wieloskładnikowej – zawiera kwarc i minerały skał krystalicznych, dzięki którym jego powierzchnia w słońcu mieni się drobinkami przypominającymi złoto. Wbrew sugestywnej nazwie szarogłaz występuje w wielu kolorach; może przybierać odcienie brązu, zieleni, czerwieni, bywa czarny i oczywiście szary. Przeznaczone na schody płyty z łupka szarogłazowego sprzedawane są po niezbędnej obróbce, w określonych wymiarach, z równymi krawędziami i z wyrównaną powierzchnią stopni. Decydując się na zakup kamienia schodowego z łupka, trzeba pamiętać, że powierzchnia płyt nigdy nie będzie idealnie gładka – co z resztą jest ich zaletą. Naturalnie nierówności wpływają na bezpieczeństwo schodów zimą i potęgują wrażenie naturalności w ogrodzie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy