Z czego wynika rosnąca popularność fotowoltaiki?

Fotowoltaika daje ogromne możliwości związane z pozyskiwaniem energii ze światła słonecznego. Dzięki niej firmy i instytucje, a także osoby prywatne mogą znacząco obniżyć rachunki za prąd. Oszczędność to jeden z najczęściej wymienianych powodów skłaniających do montażu paneli fotowoltaicznych. Zalet płynących z osiągnięć fotowoltaiki jest jednak znaczniej więcej.
Zarówno statystyki, jak i prognozy na najbliższe lata pokazują dobitnie, że popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie i będzie rosnąć. Tę branżę napędzają jednocześnie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych i rosnące ceny prądu. W 2020 r. Polska znalazła się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wzrostu mocy przyłączonych instalacji fotowoltaicznych. Udało się zakończyć rok z wynikiem 3,7 GW, podwajając osiągnięcia z 2019 r. Projekt Polityki energetycznej Polski zakłada funkcjonowanie ponad 20,2 GW łącznych mocy w 2040 r. Można się więc spodziewać, że zapotrzebowanie na ogniwa fotowoltaiczne będzie wzrastać lawinowo – zaznacza ekspert firmy Manufaktura Energii z Katowic.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest nauką, która zajmuje się konwersją energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki osiągnięciom w tej dziedzinie możemy korzystać z paneli fotowoltaicznych, które podłączone do instalacji elektrycznej budynku pozwalają produkować prąd. Przetworzoną za pomocą modułów energię możemy zużyć od razu bądź magazynować za pomocą akumulatorów. Fotoogniwa znajdują zastosowanie w prywatnych domach, gospodarstwach rolnych i firmach, budynkach użyteczności publicznej, a także do oświetlania ulic oraz trudno dostępnych terenów, gdzie skomplikowane lub niemożliwe jest poprowadzenie napowietrznej linii elektroenergetycznej.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na poszczególne grupy, m.in. w zależności od ich mocy, sposobu montażu i współpracy z siecią, a także przeznaczenia produkowanej energii. Ogniwa montowane są na dachach, słupach i specjalnych stelażach, w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ekspozycję na słońce. Mogą produkować energię na potrzeby pojedynczej lampy albo stanowić duży kompleks fotowoltaiczny. Polskie prawo klasyfikuje instalacje ze względu na poziom mocy w następujący sposób:
- mikroinstalacja — do 50 kWp;
- mała instalacja — od 50 do 500 kWp;
- duża instalacja — więcej niż 500 kWp.
Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznych są: moduły (np. monokrystaliczny, polikrystaliczny, CIGS albo amorficzny) oraz falownik (najczęściej beztransformatorowy, ale także centralny, transformatorowy, mikroinwerter).
Jakie są zalety fotowoltaiki?
1. Oszczędność – czas zwrócenia się inwestycji w zakup ogniw fotowoltaicznych szacuje się średnio na 3 lata. Perspektywa własnej produkcji prądu przyciąga zarówno osoby prywatne, jak i duże przedsiębiorstwa, które na rachunkach za prąd mogą zaoszczędzić spore sumy.
2. Możliwość skorzystania z dofinansowania – w ostatnich latach rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce mocno ożywiły liczne programy wsparcia finansowego skierowanego do potencjalnych prosumentów. To m.in.: Mój Prąd (5 tys. zł dofinansowania) czy Czyste Powietrze. Innym przykładem może być program Agroenergia, wpierający inwestycje w odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych. Inwestując w fotowoltaikę, można też liczyć na ulgę termomodernizacyjną przy rozliczaniu się z podatku.
3. Ekologia – montaż ogniw fotowoltaicznych to także wyraz troski o środowisko. Instalacja PV nie zużywa paliw i nie produkuje szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego. Bazuje na odnawialnej energii, zwanej zieloną energią.
4. Komfort użytkowania – panele fotowoltaiczne są odporne na trudne warunki atmosferyczne, a ich konserwacje to nieskomplikowany proces. Decydując się na ich zakup, możemy liczyć na długoletnią gwarancję, nawet na 25 lat. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie emitują uciążliwego hałasu.
5. Niezależność energetyczna – instalacje solarne mogą być montowane w niedostępnych miejscach, gdzie nie dociera linia elektroenergetyczna. W zależności od rodzaju instalacji możemy korzystać z prądu czy ciepła wytwarzanego dzięki panelom, nie martwiąc się o przerwy w dostawie prądu wywołane np. pracami przy liniach energoelektrycznych.
6. Możliwość wykorzystania nadwyżek prądu – wydajność instalacji fotowoltaicznych zależy od ilości godzin nasłonecznienia, których kumulacja przypada w Polsce na okres wiosenno-letni. Powstające wtedy nadwyżki prądu trafiają do zewnętrznej sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w okresie jesienno-zimowym, kiedy panele produkują mniej energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Izolacja Pianką Pur Dawid Nowosielski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja woj. lubelskie21-560 Międzyrzec Podlaski, Jelnicka 4 lok. 40
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18