Z czego wynika energooszczędność domów drewnianych?
Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budowie nowego domu jest energooszczędność. Jest to spowodowane troską o przyszłe koszty utrzymania budynku, a przede wszystkim wydatki związane z ogrzewaniem. Osoby zainteresowane znalezieniem rozwiązania zapewniającego świetne parametry cieplne, połączone ze stylowym wyglądem powinny zainteresować się domami drewnianymi.
Zalety domów drewnianych
Domy drewniane gwarantują znakomitą termoizolację, która opiera się nie tylko na właściwościach samego drewna, ale także na stosowaniu nowoczesnych technologii dociepleń. Jednak tego rodzaju budynki oferują znaczenie więcej korzyści związanych z zaletami materiału, z którego są zrobione.
Jedną z ważniejszych korzyści płynących z wyboru domu drewnianego jest panujący we wnętrzu bardzo zdrowy mikroklimat. Nowoczesne domy energooszczędne wykonane w tradycyjnej technologii murowej bardzo często zapewniają wprawdzie bardzo dobrą szczelność, jednak powietrze jest w nich zbyt przesuszone. W domu drewnianym natomiast możemy cieszyć się bardzo korzystnym poziomem wilgotności osiąganym dzięki naturalnym właściwościom drewna.
Konstrukcja domów drewnianych
Domy drewniane są energooszczędne za sprawą bardzo udanego połączenia drewna i materiałów docieplających. Domy drewniane mogą być budowane zarówno w technologii szkieletu drewnianego, jak i stawiane z wcześniej wysuszonych oraz odpowiednio przygotowanych i zaimpregnowanych bali z litego drewna. W obu przypadkach cała konstrukcja jest dodatkowo zaizolowana termicznie grubą warstwą wełny mineralnej. Zestawienie tych dwóch elementów gwarantuje bardzo korzystny poziom współczynnika przenikania ciepła – mówi przedstawiciel firmy ZODAN, która specjalizuje się w budowie domów drewnianych.
W przypadku domów o konstrukcji szkieletowej struktura ścian jest wypełniona materiałem izolującym. Wewnątrz jest umieszczona jeszcze dodatkowa warstwa termoizolacji, która chroni przed przenikaniem zimna przez elementy szkieletu. W domach z bali dwuwarstwowa termoizolacja jest umieszczana wewnątrz budynku, na dwóch niezależnych rusztach.
Wełna mineralna jest używana również jako ocieplenie dachu, zarówno w przypadku pokrycia z dachówki, jak i gontu. Wełna mineralna jest również stosowana jako materiał izolacyjny umieszczany między płytą fundamentową a konstrukcją podłogi.
Warto pamiętać, że domy drewniane są powszechnie budowane w całej Skandynawii, czy Kanadzie, gdzie zimy są zdecydowanie chłodniejsze niż w Polsce. Technologia domów drewnianych jest również chętnie stosowana w Niemczech.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana