Materiał Partnera

Wyłącznik nadprądowy. Budowa i zastosowanie

Wyłącznik nadprądowy. Budowa i zastosowanie
Energia elektryczna jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania, dlatego praktycznie każdy obiekt mieszkalny wyposażany jest w instalację elektryczną. Choć korzystamy z niej codziennie, to w pewnych okolicznościach może ona ulec awarii, ta z kolei może stać się przyczyną bardzo poważnych konsekwencji, w tym nawet pożaru. Aby zapobiegać takim sytuacjom, instalacje elektryczne wyposażane są w zabezpieczenia pod postacią wyłączników nadprądowych.

Czym jest wyłącznik nadprądowy?

Wyłącznik nadprądowy inaczej nazywany jest również wyłącznikiem nadmiarowo-prądowych lub wyłącznikiem instalacyjnym typu DS. Jest to montowany w skrzynce rozdzielczej przełącznik, którego głównym zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu elektrycznego w sytuacji, kiedy natężenie prądu w nim płynącego przekroczy bezpieczną wartość. Jest to niezwykle istotne, gdyż w momencie przekroczenia natężenia przepływający przez instalację prąd powoduje wzrost jej temperatury – w wyniku tego może dojść do stopienia izolacji, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do pożaru. Wyłącznik nadprądowy stanowi zabezpieczenie przed przeciążeniami i zwarciami, wykorzystywany jest on również jako wyłącznik obwodu na żądanie, w sytuacji kiedy wymagane jest odcięcie prądu (np. na czas naprawy lub modyfikacji obwodu). Należy pamiętać, że wyłącznik nadprądowy nie przełączy się w momencie porażenia prądem, dlatego zawsze należy ostrożnie obchodzić się z instalacją elektryczną.

Jak zbudowany jest wyłącznik nadprądowy?

Głównymi elementami, odpowiedzialnymi za prawidłowe działanie wyłącznika są wyzwalacze. Wyróżniamy dwa ich rodzaje:
  • Elektromagnetyczny – nazywany również bezzwłocznym, powoduje odcięcie obwodu elektrycznego natychmiast po wykryciu zwarcia.
  • Termiczny – powoduje uruchomienie wyłącznika w przypadku długotrwałego przekroczenia wartości natężenie prądu w obwodzie. To, ile czasu upłynie od przeciążenia do uruchomienia wyłącznika zależy od wartości nadmiernego natężenia.
Z zewnątrz wyłącznik posiada złącza śrubowe, umożliwiające podłączenie do niego przewodu zasilającego oraz odpływu, a także przełącznik ze sprężyną, który można ustawić w dwóch pozycja – ON oraz OFF. Szeroki wybór wyłączników nadprądowych znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Supervolt.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy