Wykorzystanie zabudów z drewna przy budowie łaźni
Wiele osób decyduje się na wykonanie łaźni fińskiej w swoim domu. Regularne korzystanie z suchej sauny ma bowiem korzystny wpływ na zdrowie, oczyszcza organizm z toksyn, a także koi bóle czy przeciążenia stawów. Ponadto jest to rewelacyjny sposób na relaks i odpoczynek nawet po bardzo ciężkim dniu. Jej budowa wymaga jednak montażu kilku istotnych elementów. Sprawdźmy, jak wykorzystać zabudowę z drewna przy budowie łaźni!
Montaż zabudowy łaźni z drewna
Łaźnia sucha wymaga użycia materiałów, które będą odporne na działanie bardzo wysokich temperatur. W saunie mogą one bowiem przekraczać nawet 100 stopni Celsjusza. Wnętrze łaźni wykańczane jest panelami wykonanymi z przystosowanego do tego celu drewna. Deski powinny być wyłożone zarówno na ścianach, jak i suficie. Na podłodze pokrytej kafelkami również należy wykonać warstwę z drewnianych paneli.
Drewno doskonale sprawdza się w przypadku budowy łaźni. Materiał ten jest bowiem całkowicie naturalny, dzięki czemu nie wydziela żadnych niekorzystnych substancji nawet podczas działania bardzo wysokich temperatur. Co więcej, zabudowa drewniana ścian, sufitu i podłogi tworzy we wnętrzu niezwykle przyjemną atmosferę, która pozwala się wspaniale odprężyć.
Jakie drewno sprawdzi się najlepiej na zabudowę łaźni?
Wybór drewna do zabudowy łaźni nie może być przypadkowy. Panele powinny być wykonane z drewna bez sęków, odpowiednio wysuszonego oraz z minimalną ilością żywicy. W przeciwnym razie pod wpływem wysokich temperatur wypływałaby ona z desek i pozostawała na ścianach lub suficie.
Wśród gatunków, które są najczęściej wybierane do zabudowy sauny, znajdują się cedr, świerk skandynawski i jodła kanadyjska. Wszystkie rodzaje są jednak odpowiednio obrabiane i przystosowywane do ich przeznaczenia. Powyższe gatunki drewna cechują się też estetycznym wyglądem – mają jednolity, jasny kolor.
Gdzie jeszcze sprawdzą się zabudowy z drewna?
Zabudowa z drewna to element, który może mieć nie tylko praktyczną, ale też estetyczną funkcję. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż także w innych pomieszczeniach, np. w pokoju dziennym czy sypialni. Firmy takie jak Marchewka, które zajmują się produkcją schodów, podłóg i wielu innych elementów drewnianych, podchodzą indywidualnie do każdego projektu. Wszystkie części zabudowy są wówczas przygotowywane na podstawie konkretnych potrzeb i preferencji klienta, a także dostosowywane do danego wnętrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana