Wyjątkowa roślina ozdobna – mak
Czerwona barwa maku może wyjątkowo ozdobić i ożywić nasz ogród. W dzisiejszym kąciku porad ogrodniczych postaramy się zachęcić Państwa do hodowli tej roślin, ogrodnikom, którzy już zdecydowali się na uprawę maku pragniemy podsunąć kilka cennych wskazówek. Jednocześnie zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami radami. Komentarze prosimy zamieszczać pod artykułem.
Kilka słów o maku
Mak lekarski jest najbardziej popularną rośliną z rodziny makowatych. Poza nim w tej rodzinie odnotowano ponad 120 gatunków. Poza makiem lekarskim polecamy również odmiany hodowlane takich maków jak np. :
- mak alpejski, (Papaver burseri)
- mak piaskowy (Papaver argemone)
- mak polny (Papaver rhoeas )
- mak pośredni (Papaver hybridum )
- mak atlantycki (Papaver atlanticum)
- mak skalny (Papaver kerneri)
- mak lapoński (Papaver lapponicum.)
- mak pawi (Papaver pavoninum)
- mak perski (Papaver persicum)
- mak rodniański (Papaver corona-sancti-stephani )
- mak wielkoowocowy (Papaver macrostomum)
- mak wschodni (Papaver orientale)
Czy maki występują w innych kolorach niż czerwony?
Tak. Poza najpopularniejszym czerwonym makiem w hodowli możemy też spotkać gatunki maków różowych, jasno fioletowych, żółtych, białych lub dwukolorowych.
Jak uprawiać mak?
Aby mak mógł dobrze rosnąc potrzebuje przede wszystkim bardzo żyznej gleby oraz miejsca o wysokim nasłonecznieniu. Nie radzimy sadzić maków w miejscach zacienionych, bo w takich roślina szybko zmarnieje. Wysiewać maki należy od kwietnia do późnej jesieni.
Zastosowanie maku
Mak jest rośliną o bogatym zastosowaniu. Kwiaty i owoce tego kwiatu stosuje się min. do wytwarzania oleju roślinnego, do produkcji kosmetyków i perfum, a także do produkcji lekarstw i opium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana