Artykuł sponsorowany

Wybór wylewki samopoziomującej – gipsowa czy cementowa?

Wybór wylewki samopoziomującej – gipsowa czy cementowa?

Podłoga jest ważną częścią każdego budynku, zarówno ze względu na swoje właściwości użytkowe, jak i wygląd. Do ułożenia wybranego materiału wykończeniowego jej powierzchnia musi jednak zostać prawidłowo przygotowana. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu stosuje się coraz częściej wylewki samopoziomujące, które sprawdzają się zarówno na tradycyjnych posadzkach, jak i tych, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe.

Jakie są rodzaje wylewek?

Wylewki można podzielić zarówno ze względu na materiał, który stanowi ich główny składnik, jak i na technologię ich przygotowania. Klasycznym sposobem wykonywania posadzek jest układanie mieszanki cementowej podawanej z tzw. miksokreta. Ma ona dość gęstą konsystencję i po wymieszaniu składników oraz wprowadzeniu materiału do poszczególnych pomieszczeń musi on zostać ręcznie rozprowadzony i wyrównany. Inaczej wygląda technologia używania wylewek samopoziomujących. W tym przypadku mamy do czynienia z półpłynną masą, która jest wylewana na ułożonej na warstwie termoizolacji folii. Wylewka rozpływa się samoczynnie pod wpływem grawitacji, nie wymaga więc żmudnego wyrównywania.

Wylewki cementowe a anhydrytowe

Pod względem składu wylewki samopoziomujące można podzielić na cementowe i anhydrytowe. W przypadku wylewek cementowych wykorzystywanym spoiwem jest cement portlandzki, który tworzy posadzkę o dobrej wytrzymałości. Ich zaletą jest dość szybkie wiązanie i wysychanie. Co ważne, są one również odporne na kontakt z wodą, dlatego mogą być stosowane w pomieszczeniach z dużą wilgotnością – w łazienkach, pralniach i kuchniach. Minusem korzystania z wylewek cementowych będzie ich grubość niezbędna do otrzymania podłogi dobrze znoszącej obciążenia.

Wylewki anhydrytowe składają się z bardzo drobnego kruszywa oraz odwodnionego siarczanu wapnia. W tym przypadku trzeba się liczyć z dłuższym czasem wiązania i wysychania. Zaletą będzie jednak dobra wytrzymałość na obciążenia oraz możliwość wykonywania cienkich warstw – niekiedy może to być nawet 1 mm. Jednocześnie sprawdzają się one również przy większych grubościach. Plusem wylewek anhydrytowych będzie także to, że mogą mieć dość dużą powierzchnię bez konieczności stosowania dylatacji. Do wad trzeba zaliczyć małą odporność na wilgoć oraz nieco wyższy niż w przypadku wylewek cementowych koszt.

Przygotowanie wylewek samopoziomujących należy zlecić przedsiębiorstwu mającemu odpowiednie doświadczenie w ich przygotowywaniu. Dobrym wyborem będzie firma Kuca, specjalizująca się w wylewkach, tynkowaniu, układaniu styrobetonu oraz usługach budowlanych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy