Materiał Partnera

Wszystko, co musisz wiedzieć o płytach indukcyjnych!

Wszystko, co musisz wiedzieć o płytach indukcyjnych!

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Projektując nowoczesną kuchnię decydujemy się na montaż właśnie takiej płyty grzewczej. Płyta indukcyjna zastępuje tradycyjną gazową kuchenkę. Koniec z niedziałającymi palnikami, czy uciążliwym czyszczeniem emaliowanego rusztu. Jeśli coś wykipi, to płyta indukcyjna od razu nas o tym poinformuje dźwiękowym sygnałem. Choć sama płyta kosztuje niemało, można ją zakupić i spłacać etapami x 30 rat. Jeśli macie wątpliwości, czy płyty indukcyjne są dobrym rozwiązaniem, przeczytajcie nasz poradnik. Analizujemy zalety płyty indukcyjnej. Sprawdzamy jej ekonomiczny aspekt i praktyczne zastosowanie.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne cieszą się dużą popularnością. Taki rodzaj płyty grzewczej jest estetyczny i wygodny w użytkowaniu. Jest to gładka płyta, o standardowych wymiarach nadających się do zabudowy kuchennej. Jest to rodzaj płyty grzewczej, który bardzo szybko podgrzewa przyrządzane dania i zapewnia łatwość czyszczenia. Dynamiczne gotowanie sprawia, że nie tracimy za dużo czasu na codzienne przygotowywanie posiłków. Dodatkową zaletą jest aspekt ekonomiczny. Nawet przy poborze maksymalnej mocy jest to sprzęt, który pobiera mniej energii, niż płyta ceramiczna. Płyta ceramiczna może pochwalić się zdecydowanie lepszym designem, niż płyta gazowa.

Sama budowa płyty nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Warstwę wierzchnią kuchenki stanowi szkło ceramiczne. Na jego powierzchni zazwyczaj znajdują się cztery pola grzejne, a więc powierzchnie przeznaczone do gotowania. Zdarza się, że nowsze modele pozwalają na łączenie pól grzejnych oraz mają w swojej funkcji rozpoznawanie wielkości garnka. Przykłady takich urządzeń znajdziemy na stronie solgaz.eu. Aby płyta mogła działać potrzebny jest panel sterowania. Najczęściej pojawia się z przodu urządzenia, a nieco rzadziej producent umieszcza go no prawej lub lewej stronie. Panel sterowania jest płaski, w zasadzie niewyczuwalny. W przypadku płyty grzewczej indukcyjnej, odstające przyciski nie prezentują się zbyt dobrze. Dodatkową zaletą płaskich przycisków sterujących jest fakt, iż tłuszcz nie będzie osadzał się w trudno dostępnych miejscach. Nic nie wejdzie w zakamarki, a wręcz odwrotnie, płyta ceramiczna sprzyja zachowaniu porządku.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Dobre i jakościowe wykonanie płyty grzewczej to jedno. Drugie to jej prawidłowe podłączenie. Tak, jak płyta gazowa wymagała podłączenia przez fachowca, tak samo wygląda to w przypadku indukcji. Aby zapobiec zbyt mocnemu obciążeniu elektrycznej instalacji, trzeba urządzenie prawidłowo podłączyć. Producenci płyt indukcyjnych sugerują, że najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie niezależnego, samodzielnego obwodu elektrycznego, który będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenie. Napięcie zasilania odgrywa tu kluczową rolę. Najmniejszy przekrój przewodu przyłączeniowego, czyli prowadzącego od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, aż do płyty, powinien wynosić minimum 3x 4mm2 w przypadku instalacji 1-fazowej lub minimum 5x 2,5mm2, kiedy mamy do czynienia z instalacją 3-fazową.


Jak odblokować płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna to wygoda użytkowania i estetyczny wygląd. Gładka powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu, a wszelkie zabrudzenia z łatwością możemy wyczyścić. Nie mniej istotny jest również aspekt bezpieczeństwa. Dobrze zaprojektowana kuchenka sprawia, że ryzyko poparzenia się jest minimalne. Pomagają w tym świetlne oznaczenia, które ostrzegają przed ciepłym palnikiem. Nowoczesne płyty indukcyjne mogą pochwalić się także funkcją blokady, zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem. Aby odblokować płytę indukcyjną trzeba nacisnąć włącznik i przytrzymać przycisk przez około 3 sekundy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy