Materiał Partnera

Wady i zalety różnych sposobów ogrzewania domu

Wady i zalety różnych sposobów ogrzewania domu
Nie da się ukryć, że ogrzewanie domów w naszej szerokości geograficznej jest konieczne. Wykorzystujemy je praktycznie przez pół roku i trudno sobie wyobrazić, aby mogło być inaczej. Nie da się także ukryć, że ogrzewanie to sprawa niezwykle kosztowna. Badania pokazują, że pochłania ono aż 70% całkowitej kwoty, jaką przeznaczamy na opłaty związane z nieruchomością. W tej sytuacji należy bardzo dokładnie przemyśleć rodzaj ogrzewania, jaki chcemy wykorzystywać, ponieważ konsekwencje takiej decyzji liczyć będziemy w latach i wydanych rokrocznie pieniądzach. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł, choć w niewielkim stopniu przybliży wady i zalety najczęściej wybieranych rozwiązań grzewczych w naszym kraju.

Ogrzewanie na paliwa stałe

Ten typ ogrzewania nadal jest niezmiernie popularny w naszym kraju, choć nie wpływa ono korzystnie na otaczające nas środowisko naturalne. Możemy wybierać spośród szerokiej oferty kotłów na ekogroszek, węgiel kamienny, drewno, pellet, wierzbę energetyczną, słomę, ziarna zbóż oraz zrębki. Mogą być one w pełni automatyczne, półautomatyczne lub takie, które należy każdorazowo zasypać ręcznie. Oczywiście im bardziej zautomatyzowany kocioł, tym mniej wymaga codziennej pracy. W tej chwili największy nacisk jest na sprzedaż kotłów, które wykorzystują paliwa ekologiczne. Zaletą tego typu kotłów jest stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji kotła, a także niskie ceny opału, choć z tym z roku na rok bywa różnie. Tego typu rozwiązanie najczęściej nie generuje także potrzeby przeróbek w posiadanej instalacji centralnego ogrzewania. Niestety znajdziemy w tej opcji także sporo wad, do których możemy zaliczyć wspomniane już wcześniej zanieczyszczenie środowiska. Należy się także liczyć, z tym że potrzebujemy miejsca do składowania dobrej jakości opału, co wiąże się ze znalezieniem zaufanego dostawcy, o co wcale nie jest tak łatwo. Początki współpracy z tego rodzaju kotłem mogą być ciężkie, ponieważ należy poświęcić sporo czasu na testowanie ustawień, aby znaleźć takie, które będą idealne w naszej sytuacji. Ponadto ten typ ogrzewania wymaga codziennej obsługi polegającej na doglądaniu oraz czyszczeniu więc dodatkowo pochłania czas.

Ogrzewanie gazowe

W tym wypadku mówimy o rozwiązaniu zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym, które idealnie wpisuje się w rosnącą świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Do wyboru mamy nowoczesne pompy ciepła  Gazuno bazujące na energii odnawialnej pochodzącej z wybranego źródła (pompa ciepła woda woda, pompa ciepła powietrze woda, pompa ciepła grunt woda), które każdorazowo możemy uzupełnić o odpowiedni kocioł kondensacyjny, co pozwala wygenerować jeszcze większe oszczędności na codziennym ogrzewaniu pomieszczeń. Co ważne taką instalację można doposażyć także w wytwornice wody lodowej, które w okresie letnim posłużą jak klimatyzacja. Duet pompa ciepła plus kocioł gazowy to idealne rozwiązanie do budynków o różnej kubaturze. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim duża sprawność systemu dochodząca do 100% i prostota obsługi, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie. Należy także pamiętać, że jest to rozwiązanie czyste zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i brak zanieczyszczenia powietrza. Ponadto kocioł gazowy nie wymaga osobnego pomieszczenia, gdyż nie zajmuje dużo miejsca. Do wad możemy zaliczyć wysokie koszty początkowe, jakie generują zarówno pompy ciepła, jak i kotły gazowe kondensacyjne jednakże możemy na nie pozyskać finansowanie, poza tym szybko się one zwracają.

Ogrzewanie elektryczne

Jest to bodajże najmniej popularny system ogrzewania z racji wysokich kosztów eksploatacji. Ma ono jednak także zalety, do których możemy zaliczyć konkurencyjną do innych kotłów cenę zakupu czy bezpieczeństwo. Ten rodzaj ogrzewania także nie zanieczyszcza środowiska i nie potrzebuje systemu wentylacyjnego. Ponadto jest to wygodne rozwiązanie, które praktycznie nie wymaga naszej obsługi. Warto także pamiętać, że można je zamontować niemal w każdych warunkach i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Wadą jest niewątpliwie wysoki koszt ogrzewania oraz konieczność doprowadzenia zasilania trójfazowego o dużej mocy co także generuje wydatek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy