Materiał Partnera

W jakich temperaturach prasować odzież?

W jakich temperaturach prasować odzież?

Każdej z nas zależy na tym, aby dobrze się prezentować. Z tego powodu przykładamy dużą wagę do wyboru stroju i dodatków. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także inne czynniki, które mają wpływ na nasz wygląd. Nawet najmodniejsza bluzka czy spódnica nie dodadzą nam klasy, jeśli będą na nich widoczne nieestetyczne zagniecenia. Z tego powodu wszystkie rzeczy, które mają tendencje do gniecenia się, trzeba przed założeniem wyprasować. Dowiedz się, w jakich temperaturach prasować odzież.

Dlaczego temperatura prasowania ma znaczenie?

Prasowanie pozwala pozbyć się z odzieży zagnieceń, które powstały podczas prania lub niewłaściwego ułożenia w szafie. Oprócz tego dzięki niemu każdemu elementowi garderoby można przywrócić taki kształt, jaki miał przed praniem. Aby jednak użycie żelazka było skuteczne, niezwykle istotna jest jego temperatura, co potwierdza przedstawiciel butiku z modą damską Monita Stile.

Zbyt wysoka temperatura mogłaby zniszczyć delikatne tkaniny, natomiast za niska nie pozbawi ubrań zagnieceń, a także nie spowoduje, że włókna wrócą do pożądanej formy. Z tego powodu warto dokładnie wiedzieć, w jakiej temperaturze prasować odzież. Pomocna może się okazać znajomość rodzajów tkanin i ich wymagań. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta, które powinny się znaleźć na metce.

Dostosuj temperaturę do materiału

Każdy rodzaj materiału ma swoje wymagania dotyczące zarówno temperatury prania, jak i prasowania. Informacje na ten temat powinny znaleźć się na metce, która na ogół przy symbolach żelazka podaje pożądaną temperaturę. Niekiedy zdarza się jednak, że metka dołączona do bluzki czy spódnicy gniecie i zostanie wycięta, nie wiadomo więc, w jaki sposób ustawić żelazko. W takiej sytuacji pomocna okazuje się znajomość rodzaju tkaniny czy dzianiny wraz z jej wymaganiami. Najważniejsze rodzaje tkanin prasuje się w następujący sposób:

  • len - 180-220°C,
  • wełna - 180-200°C,
  • bawełna - 150-180°C,
  • poliester i tkaniny syntetyczne - 120°C,
  • tafta, wiskoza, krepa - nie należy przekraczać 120°C,
  • jedwab - nie należy przekraczać 120°C.

Wiele materiałów ma także dodatkowe wymagania dotyczące prasowania. Jedwab prasuje się jedynie na lewej stronie, natomiast w przypadku tafty, krepy i wiskozy należy zaprasować zarówno prawą, jak i lewą stronę. Z kolei w przypadku lnu osiągniemy najlepsze efekty, jeśli będziemy gładzić go lekko wilgotnym żelazkiem. W przypadku wielu tkanin przydatne są także specjalne nakładki na żelazko oraz generatory pary, które doskonale pozwalają pozbyć się zagnieceń.

Aby zawsze wyglądać elegancko, warto poświęcić trochę czasu, aby przed wyjściem z domu odprasować ubrania. Dzięki temu będą one miały właściwy kształt i zostaną pozbawione wszelkich zagnieceń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy