Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zawiesić kilka obrazów w jednym pokoju?

W jaki sposób zawiesić kilka obrazów w jednym pokoju?

W każdym domu znajduje się choć jeden obraz. Bez różnicy czy jest to piękny widok, martwa natura czy portret lub scena o tematyce religijnej – we wszystkich przypadkach stanowi on dekorację wnętrza. Przynajmniej w zamierzeniu... Czasami bowiem nietrafne dopasowanie obrazu do wystroju pomieszczenia lub niewłaściwie umiejscowienie go, zamiast ozdabiać, szpeci. Co zrobić, aby obraz na ścianie stanowił rzeczywistą dekorację pokoju? Zastosujmy poniższe rady!

Kilka obrazów w jednym pokoju

Wiele obrazów w jednym pomieszczeniu może sprawiać wrażenie chaosu lub bałaganu - jeśli niewłaściwie je dobierzemy. Gdy odpowiednio dopasujemy je do siebie lub zadbamy o właściwe obramowanie, uzyskamy ciekawy estetycznie efekt.

Odmienne obramowanie

Pamiętajmy, że chcąc powiesić obrazy o odmiennej tematyce i kolorystyce w jednym pokoju, powinniśmy oprawić je w inne ramy. Nie ulegajmy pokusie jednolitości ram – w tym przypadku nie zda ona rezultatu. Ramy muszą być dopasowane nie do siebie, a do wnętrza i do pracy, którą mają otaczać. Zadbajmy zatem nie o identyczność ram, ale przede wszystkim o właściwy wygląd ich listwy (nowoczesny, a może tradycyjny czy też starodawny, złocony), jej kolor oraz szerokość pass-partout harmonizujące z wystrojem pokoju, a także z samym malowidłem.

Gdy obrazy są odmiennej wielkości albo jest ich sporo, nie zawieszajmy ich na ścianach w równych rzędach – nie będzie to wyglądało efektownie, a poczujemy się przytłoczeni, zaś pokój stanie się niczym galeria sztuki. Najlepiej takie prace umieśćmy asymetrycznie, dzięki czemu uzyskamy wrażenie nowoczesnego i intrygującego wnętrza.

Dopasowanie tematyczne lub kolorystyczne

Jeżeli posiadamy obrazy, które należą do tej samej serii albo są utrzymane w jednej tematyce czy kolorystyce i posiadają równe wymiary, możemy je oprawić oraz umieścić na ścianie na dwa sposoby:

1. umieszczone poziomo obok siebie, oprawione w odmienne ramy – muszą być one dopasowane kolorystycznie do wnętrza oraz do samego malowidła, aby ich odmienność nie sprawiała wrażenia pstrokacizny, a wprowadzała ład;

2. oprawione w takie same ramy i passe-partout (przy pomocy którego musimy wyrównać wielkość obrazów, gdy mają odmienne wymiary), wiszące horyzontalnie na jednej wysokości lub umieszczone w układzie pionowym wzdłuż wyznaczonej linii biegnącej przez ich środek – w ten sposób stworzymy odczucie ładu, proporcjonalności i uporządkowania.

Widzialność

Pamiętajmy, aby móc podziwiać obrazy, powinniśmy zawiesić je tak, aby były dobrze widzialne z każdego miejsca. Odpowiednią wysokością dla ludzkiego wzroku będzie jakieś 1,5-1,6 m nad podłogą.

Jednak w miejscach, w których przeważnie siedzimy, powinniśmy umieścić obrazy na ścianach nieco niżej. Zadbamy w ten sposób o ich dobrą widzialność z pozycji siedzącej bez konieczności zadzierania głowy.

Pamiętajmy, że obrazy musimy wieszać proporcjonalnie do dekorowanej nimi ściany – gdy jest duża nie powinniśmy zawieszać jednego małego widoczku, który zginie w otaczającej go wolnej przestrzeni. Zawieśmy lepiej jeden wielki obraz albo kilka mniejszych obok siebie.  Nie zapomnijmy tylko, aby były one zharmonizowane kolorystycznie i stylistycznie z wystrojem pomieszczenia. Jedynie tak otrzymamy harmonijne, uporządkowane i niesprawiające wrażenia chaotycznego czy przytłaczającego wnętrze.

Autor: Anna Jaroszewicz

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy