W jaki sposób zamontować system rynnowy?
Montaż każdego elementu podczas budowy domu jest niezwykle ważny i należy pamiętać, aby wykonać go z należytą starannością, a w razie potrzeby powierzyć prace doświadczonym profesjonalistom. Nie inaczej jest z systemem rynnowym, dlatego warto wiedzieć, jak zamontować go prawidłowo, a przy okazji jakich błędów się wystrzegać.
Jaki materiał wybrać?
System rynnowy składa się z rynien, rur spustowych oraz takich elementów, jak haki, łączniki i narożniki. Odpowiedni dobór wszystkich składników i profesjonalny montaż mają wpływ na sprawne funkcjonowanie całego systemu. Przy jego zakupie najczęściej mamy do wyboru rynny z metalu lub PCV. Pierwsze z nich są polecane do miejsc silnie nasłonecznionych. Materiał PCV cechuje się natomiast dużą rozszerzalnością cieplną, dlatego promieniowanie sprawia, że jego wytrzymałość obniża się i traci barwę. Znajduje on jednak zastosowanie w lokalizacjach nadmorskich lub silnie zanieczyszczonych ze względu na większą odporność na korozję.Jak odpowiednio dobrać system rynnowy?
Prosty kształt dachu jednorodzinnego nie przysporzy kłopotów w odpowiednim doborze systemu rynnowego. W przypadku skomplikowanych kształtów można to zadanie powierzyć specjalistom. System rynnowy dostosowuje się do powierzchni dachu, którą wyznacza się wg wzoru: EPD = (B+C/2)*L, gdzie:- B – połowa szerokości dachu,
- C – wysokość dachu,
- L – długość dachu.
Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu?
Należy pamiętać, że każdy system rynnowy jest inny, dlatego nawet duże doświadczenie w montażu rynien nie powinno być przeszkodą w dokładnym przeczytaniu instrukcji, dzięki czemu można uniknąć błędów przy łączeniu rynien z łukami, odpływami i łącznikami oraz mocowaniu innych niestandardowych elementów. Po zakończeniu montażu z pomocą wynajmowanej ekipy można zweryfikować jej pracę napełniając rynny wodą do ¾ ich wysokości przy wcześniejszym zamknięciu odpływów. System rynnowy powinien działać prawidłowo, gdy nie zauważymy żadnych przecieków, a także gdy rury nie uginają się nadmiernie. Są one montowane na zatrzask, ale bez dodatkowego skręcania, klejenia czy spawania, ponieważ są jedynym elementem systemu rynnowego, który powinien być „ruchomy” ze względu na to, że rozciągają się one i kurczą w trakcie zmiennej temperatury w ciągu roku.Montaż rynien na złej wysokości również może sprawić kłopoty, ponieważ zbyt wysokie ich umieszczenie spowoduje sytuację, że woda deszczowa może w ogóle nie trafiać do rynny, a zbyt niskie z kolei może skutkować oberwaniem rynny i haków ze względu na przenoszenie obciążeń, które związane są z wodą, a czasem z zalegającym, ciężkim śniegiem – wyjaśnia specjalista z firmy Scala Plastics Poland sp. z o.o., która jest dystrybutorem artykułów wielu światowych producentów z branży budowlanej, w tym systemów rynnowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana