Materiał Partnera

W jaki sposób zamontować listwę przypodłogową

W jaki sposób zamontować listwę przypodłogową

Po ułożeniu podłóg i pomalowaniu ścian przychodzi czas na zamontowanie listew przypodłogowych. Montażu można dokonać na kilka sposobów. Sprawdźcie jak właściwie zamocować tego typu listwy.

O listwach przypodłogowych

Listwy przypodłogowe łączą podłogi ze ścianą, zakrywają dylatacje i niedociągnięcia, o które łatwo na styku dwóch płaszczyzn. Ponadto, dzięki nim możliwe jest estetyczne i nieinwazyjne ukrycie kabli. Listwy, choć pozornie nie są zbyt widoczne, mogą również podkreślać styl danego wnętrza.
-Przeważnie wybierane są listwy wykonane z klejonki sosnowej pokrytą folią dekoracyjną lub naturalnym fornirem, bądź te z płyty MDF. Równie popularne są również listwy wykończone białą okleiną, które można przemalowywać wielokrotnie na dowolnie dobrany kolor – wylicza ekspert reprezentujący firmę PRESTIGE Decor.

Sposoby montażu

Do najczęściej stosowanych metod montażu należy przyklejanie listew do ściany za pomocą silikonu lub kleju montażowego. To rozwiązanie tanie, jednak niezbyt praktyczne – w czasie większego remontu listwy przymocowane w ten sposób należy całkowicie oderwać, co może spowodować ich uszkodzenie. Dlatego, lepiej wybrać gotowy system montażu, dzięki któremu mocowanie listew pójdzie sprawnie, a ich ewentualny demontaż będzie szybki i prosty. W przypadku mocowania listew przy pomocy systemu montażu, dobrze jest rozpocząć pracę od dopasowania ich do ścian oraz równego przycięcia. Istotne, by na końcach listew pozostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. Kolejno klamry trzeba przymocować do ściany przy zachowaniu odstępu wynoszącego 40-50 cm (kiedy ściany są krzywe, należy rozmieścić listwy gęściej). Podczas montażu listew przypodłogowych konieczne będą wkręty i kołki rozporowe. Następnie można już poprowadzić wzdłuż ścian przewody, które mają być docelowo ukryte za listwami. Listwy mocować można:
  • na klamrach plastikowych od góry – zakładając listwy od góry i dociskając je do podłogi,
  • na klamrach plastikowych w systemie góra-dół –  zakładając listwy od góry i dociskając je do przodu,
  • na klamrach metalowych od przodu – ustawiając listwy na wysokości klamr i mocno dopychając je do przodu.
Innym, ciekawym i świetnie wyglądającym rozwiązaniem jest montaż na kwadratowe słupki. Ich mocowanie jest bardzo łatwe – nie ma potrzeby docinania listew w narożnikach, zamiast tego umieszcza się w nich kwadratowe słupki, do których dochodzą listwy z lewej i prawej strony.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy