W jaki sposób malować trudno dostępne miejsca?
Malowanie ścian to doskonały i szybki sposób na odświeżenie wnętrza lub nadanie mu zupełnie innego charakteru. O ile jednak pokrywanie farbą dużych płaskich powierzchni jest dość łatwe i całkiem przyjemne, o tyle precyzyjne pomalowanie trudno dostępnych zakamarków może nastręczać większych problemów. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by zrobić to dobrze.
Wskazówki dotyczące malowania zakamarków
Wśród niewygodnych do malowania miejsc w każdym niemal pomieszczeniu znajdują się narożniki, wnęki okienne, powierzchnię ściany za kaloryferem, rurą czy tuż przy listwie przypodłogowej. Wyjątkowej dokładności wymagają również okolice kontaktów, ościeżnic oraz parapetów. Malowanie możesz zlecić fachowcom zajmującym się remontami mieszkań, jeśli jednak wolisz zrobić to samodzielnie, zaopatrz się w niezbędne materiały. Należą do nich taśma malarska, wałki i pędzle różnej wielkości, w tym tzw. krzywik, czyli pędzel z zagiętą rączką, lub wałek kątowy. Malowanie pomieszczenia zacznij od miejsc trudno dostępnych!
Pierwszym krokiem jest precyzyjne oklejenie taśmą malarską miejsc, które chcesz uchronić przed farbą, np. włączników, listew, sąsiednich ścian czy sufitu – jeśli mają być pomalowane na inny kolor. Pamiętaj, by ściągnąć taśmę, zanim farba zaschnie. Do sprawnego malowania zakamarków kluczowy jest dobór pędzla lub wałka w odpowiednim rozmiarze. Małe pędzelki sprawdzą się w narożnikach, przy listwach i ościeżnicach, jednak tam, gdzie to możliwe, lepiej używać niewielkiego wałka, który gwarantuje równomierne rozłożenie farby. Jeśli nie możesz zdjąć kaloryfera, użyj krzywika lub wałka kątowego, by pomalować ścianę za nim.
Na czym polega malowanie natryskowe?
Jeżeli powierzchnie, które zamierzasz pomalować, są nietypowe, a liczba trudno dostępnych miejsc – duża, warto rozważyć inny od tradycyjnego sposób malowania, czyli malowanie natryskowe. W tej metodzie do pokrywania farbą ścian i innych elementów wykorzystuje się agregat połączony z pistoletem wyposażonym w dyszę, który rozbija farbę na mikroskopijne drobinki, aplikując ją szybko i wyjątkowo precyzyjnie. Malowanie hydrodynamiczne pozwala na dokładne pokrycie farbą nawet największych zakamarków, lepiej jednak powierzyć je profesjonalistom, np. firmie remontowo-budowlanej Urb-Bud z Poznania, ponieważ obsługa agregatu wymaga wprawy. Zastosowanie tej metody gwarantuje brak zacieków i daje dobre rezultaty nawet na nierównych, chropowatych ścianach. Nie bez przyczyny malowanie natryskowe wykorzystuje się do malowania miejsc trudno dostępnych i dużych powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana