Materiał Partnera

Urządzenie jadalni, czyli stół to nie wszystko

Urządzenie jadalni, czyli stół to nie wszystko
Jadalnia to wbrew pozorom niezwykle istotne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. Bez względu na to, czy jest to osobne pomieszczenie, czy też jedynie wydzielony fragment kuchni czy salonu, warto zadbać o to, aby jadalnia była miejscem komfortowym i przyjaznym. Co warto wiedzieć na temat aranżacji jadalni, jak wybrać idealny stół i co poza nim powinno znaleźć się w tym pomieszczeniu?

Stół do jadalni – jak go wybrać?

Nie ulega wątpliwości, iż podstawową i najważniejszą funkcją, jakie pełnią jadalnie, jest stworzenie optymalnych warunków do spożywania posiłków. Oczywistą kwestią jest zatem umieszczenie w tym pokoju stołu z krzesłami, który powinien być dostoswany do potrzeb i preferencji domowników, a także do wystroju.
Najważniejszym kryterium jest tu wielkość blatu. – Podpowiada przedstawiciel firmy Bonus 33 Meble, której specjalnością jest sprzedaż mebli. - Stół powinien być odpowiednio duży, aby pomieścili się przy nim nie tylko domownicy, ale również goście. Ciekawym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, którego rozmiar można dostosować do okazji. Równie istotne znaczenie ma kształt stołu. Fantazyjne formy są efektowne, ale niekoniecznie będą wygodnym rozwiązaniem. Do sprawdzonych rozwiązań zaliczamy stoły w kształcie prostokąta bądź kwadratu, ewentualnie koła.
Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonany będzie stół. Może to być tradycyjne drewno, ale ostatnio na popularności zyskują również tworzywa sztuczne, metal i szkło, a nawet kamień naturalny. Wiele zależy tu od stylu, w jakim utrzymana jest reszta wnętrz. To samo dotyczy krzeseł, które muszą pasować do stołu i aranżacji jadalni, ale powinny być również wygodne, by zapewniać komfort podczas spożywania posiłków. Warto zwrócić szczególną uwagę na stabilne podparcie dla pleców.

Co jeszcze do jadalni?

Chociaż aranżacja jadalni kręci się – dosłownie i w przenośni – wokół stołu, nie jest on jedynym elementem wyposażenia tego pomieszczenia. Oprócz stołu z krzesłami, w jadalni często umieszczamy również kredensy czy witryny służące głównie do przechowywania zastawy stołowej. Meble tego typu powinny chronić serwis, szczególnie w przypadku wyjątkowo cennej porcelany. Szklane, zamykane szafki zabezpieczą naczynia przed kurzem i uszkodzeniem, ale pozwolą również na wyeksponowanie efektownych elementów zastawy, które staną się ozdobą wnętrza. Poza tym, jeśli dysponujemy większą przestrzenią, w jadalni można umieścić również wygodniejsze siedziska, a nawet regały na książki czy też szafkę RTV na telewizor. Warto pamiętać o dobrym oświetleniu, a także o dekoracjach. W jadalni sprawdzą się świece i rośliny, a także obrazy. Tak zaaranżowana jadalnia stanie się przytulnym pomieszczeniem, gdzie chętnie będziemy spożywać posiłki i spędzać czas z rodziną i znajomymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy