Typowe usterki kotłów gazowych
Kotły gazowe swoją popularność zyskały dzięki niezwykle wygodnemu panelowi sterującemu, który pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu. Dodatkowo umożliwiają zastosowanie ogrzewania podłogowego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności. Mimo małej awaryjności, kotły gazowe czasem ulegają awarii. Przeczytaj, jakie usterki najczęściej zdarzają się przy wykorzystaniu ogrzewania gazowego.
Kocioł gazowy sam się wyłącza
Samoczynne wyłączanie się kotła gazowego może okazać się bardzo uciążliwe, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Przyczyną takiej usterki może być zapowietrzenie instalacji grzewczej. Takie zjawisko zdarza się na ogół przy nowych instalacjach, bo powietrze uwięzione w szczelinach rur wydobywa się dopiero po pewnym czasie. Powodem zapowietrzenia mogą być również minimalne nieszczelności systemu grzewczego.
Przeczytaj również: Jak dbać o kocioł gazowy? Serwis i konserwacja
Do wyłączania się kotła gazowego dwufunkcyjnego przyczynia się też ustawianie na piecu za niskich temperatur. Zdarza się tak, gdy urządzenie ma jednocześnie ogrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania i wodę użytkową.
Przeczytaj również: Montaż kotła gazowego krok po kroku
Zapchany filtr gazowy
Zapchanie filtra gazowego przeważnie powoduje brak ciepłej wody, mimo włączenia kotła na tryb podgrzewania. W takiej sytuacji konieczne staje się wyczyszczenie elementu filtrującego lub wymiana na nowy. Zbagatelizowanie tego problemu może prowadzić do poważnej awarii całej instalacji.
Przeczytaj również: Jak dbać o kocioł gazowy?
Jeśli taki zabieg okaże się nieskuteczny, prawdopodobnie przyczyna jest nieco bardziej skomplikowana. Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. z firmy Usługi Wnętrzarskie Mirosław Zaleski.
Zapowietrzenie kotła gazowego
Zapowietrzenie kotła gazowego przyczynia się do znacznego obniżenia efektywności działania instalacji. W takiej sytuacji zwiększanie temperatury na panelu sterowania najczęściej prowadzi do nadmiernego podgrzewania wody użytkowej, przy jednoczesnym braku ciepła ze strony instalacji centralnego ogrzewania.
Taka awaria może skutkować przegrzaniem systemu i poważną awarią kotła gazowego. Aby tego uniknąć, należy na bieżąco kontrolować wydajność pieca, a także przeprowadzać regularne serwisowanie i konserwację instalacji. Wczesne wykrycie awarii w większości sytuacji pozwala na szybkie i tanie rozwiązanie przyczyny problemu, a także zapewnia pełne bezpieczeństwo wszystkim domownikom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana