Top 4 drzewek owocowych idealnych do przydomowego ogrodu

Przydomowy ogród pełen owoców i warzyw jest marzeniem wielu. Rodzaj zasadzonych roślin jest dowolny, aczkolwiek przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę jakość gleby, poziom nasłonecznienia czy też wiatry. O ile wybranie warzyw nie stanowi problemu, o tyle część sadowników-amatorów nie wie, na jakie drzewka owocowe się zdecydować. Poniżej przedstawiamy 4 najpopularniejsze odmiany, idealne do małego ogrodu. Zobacz!
Drzewa owocowe do ogrodu – o czym pamiętać przy wyborze?
Wybierając odpowiednie drzewa owocowe do ogrodu, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Koniecznie należy zwrócić uwagę na… własne preferencje smakowe. W dalszej kolejności kluczowe jest sprawdzenie warunków klimatycznych i glebowych, jakie panują w ogrodzie.
Wszystkie drzewa owocowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych – wyjaśnia ekspert z Gospodarstwa Rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów.
Odpowiednie nasłonecznienie pozwala uzyskać nie tylko optymalną wielkość owoców, ale też właściwe ich wybarwienie i niepowtarzalny smak. Jeśli chodzi o podłoże, to można powiedzieć, że nie ma idealnej gleby. Każdy gatunek drzewka ma inne, własne wymagania, stad też warto dokładnie zapoznać z jego charakterystyką. Jakie więc drzewka wybrać do ogrodu?
Jabłoń domowa
Jednym z popularniejszych drzewek owocowych jest jabłoń domowa. Wymaga ona lekko gliniastej, ale przepuszczalnej gleby. Na większości obszarów Polski panuje dla niej idealny klimat, choć szczególne warunki są w środkowej części kraju. Warto wiedzieć, że ich dobre owocowanie jest uzależnione od zimowych chłodów – im wyższe, tym lepiej. Drzewa te bowiem bezproblemowo znoszą spadki temperatur, nawet do -30ºC.
Grusza pospolita
Kolejnym gatunkiem jest pospolita. Doskonale rośnie na glebach o niskim poziomie wód gruntowych, natomiast źle znosi gleby wapienne. Bez obaw można ją sadzić w każdym regionie polski. Wśród dostępnych odmian znajdują się letnie, jesienne, ale też zimowe. W przypadku uprawiania ich w rejonach, w których długo występują przymrozki, warto wybrać późniejsze odmiany.
Wiśnia pospolita i czereśnia
Wielu twierdzi, że bez wiśni pospolitej nie ma ogrodu owocowego. Doskonale rośnie nawet na suchym podłożu. Szczególnie mało wymagająca jest odmiana szczepiona na antypce. Można ją sadzić w każdym rejonie kraju. Warto jednak pamiętać, że jej kwiaty są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki, stąd też warto zapewnić jej odpowiednią ochronę. Dodatkowo zbyt duża ilość deszczu na początku lata sprawia, że owoce pękają.
Jeśli chodzi o czereśnię, to powinno się ją uprawiać na glebach o niskim poziomie wód gruntowych, ale o dużej miąższości. Podobnie jak wiśnia, jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, a deszcze powodują pękanie owoców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. łódzkie95-070 Rąbień AB, Różana 28