Artykuł sponsorowany

Sztuka łączenia firan i zasłon

Sztuka łączenia firan i zasłon
Łączenie firan i zasłon nie powinno nastręczać większych trudności, o ile zapoznamy się z paroma podstawowymi zasadami aranżacji wnętrz. Przede wszystkim zarówno firany i zasłony powinny być dobrane pod względem długości do wielkości pomieszczenia, a pod względem barwy i wzorów do jego stylistyki. Jak jednak stworzyć duet idealny? Sprawdź w naszych krótkim przewodniku. Przede wszystkim pamiętajmy, że do małych pomieszczeń nie nadają się długie, ciężkie, ciemne zasłony, które zmniejszą je optycznie i stworzą wrażenie ciężkości. Do małych pokoi nadają się przede wszystkim zwiewne, lekkie firanki woalowe, które dodatkowo rozświetlą wnętrze. Jeśli rozmiar naszego okna jest nietypowy, zdecydujmy się zarówno na firanki na wymiar, jak i zasłony na wymiar; będziemy wówczas mieli pewność, że będą idealnie do siebie pasowały. Czym jeszcze się kierować?

Barwy

Podstawową zasadą łączenia firan i zasłon jest wybranie tych drugich w tonie ciemniejszym niż firanka. Klasycznym połączeniem będzie zatem biała firanka, zmiękczająca światło, najlepiej z przezroczystego woalu lub organtyny, w połączeniu z ciemniejszą zasłoną z tafty lub żakardu. Pamiętajmy, żeby zasłony były przynajmniej o dwa tony ciemniejsze, a materiały na tkaniny o uzupełniającej się palecie barw. Szeroką gamę kolorystyczną zarówno firan jak i zasłon proponuje swoim klientom internetowy sklep Magia Firan. Dzięki różnorodności produktów, bez problemu dopasujemy zasłony do firan i odwrotnie.

Długość

Kolejnym krokiem będzie odpowiednie dobranie długości obu elementów wystroju wnętrza. Mogą być tej samej długości, jednak ciekawszym rozwiązaniem będzie zastosowanie asymetrii, czyli firanek sięgających do parapetu oraz zasłon sięgających do kilku centymetrów nad podłogę. Jeśli mamy dywan, należy od ich długości odjąć dwa centymetry, aby wykładzina nie naruszała ich fasonu.

Szerokość

Szerokość, na jakiej mają zawisnąć firanki i zasłony zależy przede wszystkim od sposobu ich upięcia. Jeśli chcemy, aby układały się w miękkie fale, szerokość tkaniny powinna być 2 lub 2,5 razy większa od szerokości okna. Na końcu należy zaznaczyć, iż zasłony oraz firanki powinien łączyć także ten sam styl. Firanki żakardowe nie będą pasowały do współczesnych zasłon we wzory i odwrotnie; ciężkie, staromodne zasłony nie będą dobrze komponowały się z nowoczesnymi firankami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy