Materiał Partnera

Sztuczny śnieg – gotowy w sprayu czy domowej roboty?

Sztuczny śnieg – gotowy w sprayu czy domowej roboty?

Sztuczny śnieg w sprayu to zachęta do rodzinnego dekorowania domu przed Bożym Narodzeniem. Choinka, stroiki, okna czy lustra – to miejsca, w których można zastosować ten produkt. Odrobina śniegu, który nie topnieje, jest w stanie wyczarować w kilka sekund magię świąt. Sztuczny śnieg w aerozolu jest bardzo wygodny, lecz można też szybko przygotować biały puch domowymi sposobami. Dowiedz się, która opcja jest lepsza.

Przed zastosowaniem sztucznego śniegu w domu, warto najpierw zapoznać się z instrukcją jego sprzątania i ewentualnego usuwania z różnych powierzchni, gdyby zaszła taka potrzeba. Takie postępowanie zaleca specjalista ze sklepu dla plastyków Loveart: – Zanim rozpoczną się szaleństwa ze sprayem w dłoni, warto zapoznać się z instrukcją obsługi i doczytać, w jaki sposób najłatwiej usunąć sztuczny śnieg. Niektóre preparaty wystarczy odkurzyć: najlepiej użyć do tego wąskiej końcówki lub samej rury ssącej. Jednak nie brakuje i takich, które wymagają wycierania na mokro, z użyciem płynu do szyb. Najtrwalszy sztuczny śnieg poddaje się dopiero przy zastosowaniu acetonu. O ile z gładkich powierzchni można usunąć sztuczny śnieg nawet mechanicznie, to tapicerki mebli, dywany czy gałązki sztucznej choinki mogą być prawdziwym wyzwaniem. 

Do czego potrzebny jest sztuczny śnieg?

Zapotrzebowanie na sztuczny śnieg rośnie gwałtownie tuż przed Bożym Narodzeniem. Sprayowanie białym puchem jest najprostszym sposobem dekoracji choinek i stroików na świąteczny stół. Śnieg w aerozolu doskonale nadaje się też do dekorowania wieńców na drzwi, kartek świątecznych czy pudełek z prezentami czekającymi pod choinką.

Sztuczny śnieg może być też samodzielną dekoracją. Szczególnie efektownie prezentuje się na szkle – na szybach, szklanych naczyniach i na lustrach. Wystarczy wyciąć kilka gwiazdek czy śnieżynek z papieru, a następnie zwilżyć je lekko, przykleić do szkła i pokryć śniegiem w sprayu. Po odklejeniu papierowych szablonów powstanie bardzo efektowny, ażurowy wzór.

Czym jest sztuczny śnieg z puszki?

Zamknięty w puszce sztuczny śnieg to mieszanka polimerów i rozpuszczalników. W zetknięciu z powietrzem atmosferycznym przybiera postać białej, lekkiej lub zbitej masy, która imituje naturalny śnieg. Substancja jest zazwyczaj łatwopalna, więc należy uważać z używaniem jej w sąsiedztwie otwartego ognia – przy kominku, przy gazowej płycie kuchennej lub świecy. Dlatego sztuczny śnieg w sprayu nie powinien trafić w ręce małych dzieci: jeżeli mają go używać, to tylko pod opieką osób dorosłych. 

Drugą bardzo popularną wersją sztucznego śniegu jest drobnomielony polistyren. Sproszkowane tworzywo sztuczne doskonale nadaje się do tworzenia trwałych ozdób, do dekorowania drewna, metalu lub szkła. Jego stosowanie polega na pokryciu wybranej powierzchni klejem, a następnie posypaniu pudrem z tworzywa sztucznego. Trwałość dekoracji zależy od rodzaju użytego kleju. 

Zupełnie inny skład będzie miał sztuczny śnieg, który możesz przygotować w warunkach domowych.

3 sprawdzone przepisy na sztuczny śnieg DIY

Bezdyskusyjnie najprostszym sposobem na ośnieżoną choinkę jest przyprószenie jej mąką. Najlepiej do tego celu użyć mąki ziemniaczanej, ale może być to jakakolwiek drobnomielona mąka pszenna (jest biała i łatwiejsza do usunięcia od żytniej). Kilka łyżek mąki wsyp do sitka z małymi oczkami i posypuj nią wybrany do dekoracji przedmiot lub powierzchnię. Jeżeli użyjesz kleju, to efekt będzie trwalszy. 

Jeżeli chcesz zafundować sobie nieco bardziej spektakularny efekt, to możesz skorzystać z jednej z trzech sprawdzonych receptur na śnieg DIY: 

  • mąka ziemniaczana z płynem do naczyń – wystarczy posypać mąką ziemniaczaną wybrany przedmiot, a następnie delikatnie spryskać wodą z odrobiną płynu do naczyń: ta metoda produkcji sztucznego śniegu daje najlepsze efekty przy ozdabianiu choinki,
  • pianka do golenia i soda oczyszczona – jedno opakowanie pianki do golenia wypryskaj do dużej miski, a następnie dodaj kilka torebek sody oczyszczonej i starannie wymieszaj: po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji masę należy wstawić na około pół godziny do lodówki: po schłodzeniu sztuczny śnieg nadaje się nawet do ulepienia niewielkiego bałwanka,
  • śnieg z mydła – włóż do zamrażarki na noc kilka kostek białego mydła, a następnego dnia zetrzyj na tarce na drobne wiórki: jeżeli chcesz wzbogacić doznania, możesz do startego mydła dodać olejek zapachowy, który pozwoli też ugniatać mydło na masę plastyczną i formować z niej śnieżne figurki.

Na zakończenie warto wspomnieć o absolutnym klasyku: wata to numer 1 wśród domowych sztucznych śniegów. To niezwykle wdzięczny w obróbce i bezpieczny materiał, stosowany od pokoleń do ozdabiania choinek i stroików bożonarodzeniowych. Watę można układać pasmami na gałęziach choinki, naklejać na różne powierzchnie nawet przy użyciu kleju roślinnego.

Podsumowując: domowym produktom trudno konkurować z wygodą stosowania i wyglądem sztucznego śniegu w sprayu. Jednak samodzielne przygotowanie białego puchu daje mnóstwo radości. Najlepiej wykorzystać obie metody jednocześnie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy