Szkło o wysokiej przepuszczalności światła – zastosowanie
Za odpowiednie doświetlenie wnętrza budynków odpowiada szkło o wysokiej przepuszczalności światła. Dzięki niemu można uzyskać jasne pomieszczenia, w których przyjemnie spędza się czas. Duża ilość dziennego światła wpływa pozytywnie na koncentrację i samopoczucie.
Niestety wszelkie powłoki poprawiające parametry szkła najczęściej obniżają jego przepuszczalność – w wielu przypadkach musimy zdecydować, które właściwości są ważne, a gdzie należy pójść na kompromis. Podpowiadamy, dlaczego i w jakich sytuacjach należy zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik Lt.
Czym jest przepuszczalność światła?
Parametry szyb określa się za pomocą różnych wskaźników, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa i walorów estetycznych tego materiału. Jednym z takich parametrów jest współczynnik Lt, który określa przepuszczalność światła, a więc stosunek ilości światła słonecznego, jakie dociera do szyby, do ilości światła, jaka przedostaje się przez szklaną taflę. Mówiąc prościej, wskaźnik Lt pozwala określić, w jakim stopniu szyba będzie w stanie doświetlić pomieszczenie. Niski współczynnik Lt oznacza, że wewnątrz może być zbyt ciemno, zaś jego wysoka wartość gwarantuje jasne, przyjazne mieszkańcom otoczenie. Na wskaźnik Lt w dużej mierze wpływają powłoki nanoszone na szklaną taflę – np. przeciwsłoneczne czy niskoemisyjne. Ich zaletą jest zapewnienie lepszych parametrów termicznych wewnątrz budynku, jednak często ograniczają dopływ słońca. Trzeba pamiętać, że szyby zespolone składające się z kilku warstw grubego szkła także będą ograniczały dopływ światła. Wybierając szyby okienne, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i wybrać optymalne rozwiązanie.
Kiedy przepuszczalność światła jest szczególnie ważna?
Ilość światła słonecznego jest bezpośrednio związana z naszym nastrojem i zdrowiem psychicznym. Naukowcy udowodnili, że brak dostatecznej ilości światła powoduje zaburzenia produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Nic dziwnego, że jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, powszechnie występuje zjawisko obniżenia nastroju czy sezonowej depresji. Z tego względu warto projektować budynki w taki sposób, by zapewnić jak najwięcej światła docierającego do wnętrza. Zalecane są duże przeszklenia oraz szyby o wysokiej przepuszczalności światła. Ich montaż jest praktykowany w budynkach zlokalizowanych w chłodnym klimacie, a także w oknach znajdujących się od strony północnej, gdzie każdy promień słońca jest na wagę złota. Szkło o wysokiej przepuszczalności światła ma także zastosowanie komercyjne. Jest często wykorzystywane do wykonywania witryn sklepowych, ponieważ zapewnia doskonałą widoczność i wierne odwzorowanie kolorów wyeksponowanych produktów. Naturalne światło wpływa pozytywnie na aranżację wnętrza i wygląd asortymentu. Z tych samych względów wysoka przepuszczalność światła liczy się w przypadku szklanych gablot – w muzeach, galeriach sztuki czy sklepach jubilerskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana