Materiał Partnera

Sytuacja na rynku budowlanym

Sytuacja na rynku budowlanym

Branża budowlana przeżywa różne problemy. W związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych oraz surowców pogorszyła się sytuacja finansowa wielu firm budowlanych. Jednak warunki zmieniają się bardzo dynamicznie, przez co zmienia się także próg opłacalności przedsiębiorców.

Dynamiczne zmiany na rynku budowlanym

Sytuacja na polskim rynku budowlanym zmienia się niezwykle dynamicznie. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie kondycja wielu przedsiębiorców znacząca się pogorszyła. Odczuło to w szczególności województwo zachodniopomorskie. Aktualnie firmy budowlane muszą mierzyć się z ogromnym wyzwaniem jakim jest nagły odpływ pracowników z Ukrainy oraz bezprecedensowy wzrost kosztów budowy. Wynikają one między innymi z rekordowych cen paliw, materiałów oraz energii. Jednak konkretna sytuacja finansowa poszczególnych firm jest uzależniona od wielkości spółki, stanu realizacji kontraktów, segmentu działalności oraz momentu pozyskiwania kontraktów w dwóch ubiegłych latach. Jednak w najgorszej sytuacji pozostają firmy wykonawcze, które zostały zaangażowane w realizację kontraktów długoterminowych dotyczących segmentu publicznego. Funkcjonują tam nieefektywne mechanizmy dotyczące waloryzacji wynagradzania wykonawców. Dodatkowo również firmy budowlane wykonujące krótsze kontrakty na infrastrukturę samorządową nie uzyskują waloryzacji. Dlatego w związku z ogromną niepewnością co do poziomu cen w przyszłości coraz częściej firmy rezygnują z podpisywania nowych kontraktów, zwłaszcza z sektorem publicznym. Jednak istnieją przesłanki ku temu, że w najbliższym czasie materiały budowlane nie będą drożeć w tak dynamicznym tempie, jak miało to miejsce dotychczas.

Ekstremalne zmiany na rynku budowlanym

W województwie warmińsko-mazurskim stan nie wzrasta liczba nowych firm budowlanych. Mimo tego, że budownictwo powoli przygotowuje się na spowolnienie inwestycyjne. Ma ono doprowadzić do spadku popytu na poszczególne materiały budowlane. Aktualnie widać już te tendencje, ze względu na bardzo wysokie koszty wykonawstwa oraz nieustannie rosnące stopy procentowe dużo projektów zarówno w segmencie prywatnym jak i publicznym nie jest uruchamianych. Dotyczy to między innymi inwestycji mieszkaniowych, magazynowych, a także biurowych. Natomiast segment publiczny realizuje inwestycje na dużo mniejszych obrotach. Oczekuje on także na napływ środków finansowych z krajowego Planu Odbudowy. Natomiast branża budowlana spodziewa się przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych na kolei, drogach oraz w energetyce dopiero w przyszłym roku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy