Materiał Partnera

Sucha zabudowa - o czym mowa w praktyce?

Sucha zabudowa - o czym mowa w praktyce?

W trakcie kompleksowego wykańczania wnętrz zazwyczaj stosuje się metody mokrego murowania. Wadą tego rozwiązania jest jednak czasochłonne oczekiwanie na wyschnięcie zaprawy, wodnych klejów i innych materiałów. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się tak zwana sucha zabudowa. W jej przypadku wykorzystuje się gotowe elementy, takie jak na przykład płyty gipsowo-kartonowe. Jak ona działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest sucha zabudowa?

Zabudowa karton gips to nowoczesna technologia wykańczania wnętrz. Stosowana jest obecnie na coraz szerszą skalę, ponieważ wszystkie prace wykonywane są szybko i bez zbędnych przestojów, np. w oczekiwaniu na wyrobienie odpowiedniego materiału. W tej metodzie wykorzystuje się głównie gotowe elementy, które montuje się do stabilnych elementów konstrukcyjnych, które zintegrowane są ze ścianami lub podłożem. Popularnym przykładem może być montaż sufitu podwieszanego.

W trakcie prac zabudowy GK nie wykorzystuje się wody. Zamiast niej używa się różnego rodzaju wkrętów, śrub, kołków, haków i pozostałych elementów, które mają za zadanie utrzymać element w stałym położeniu. Niebagatelne znaczenie ma to, że większość materiału używanego w trakcie suchej zabudowy jest bardzo lekka i niezwykle wytrzymała. Najczęściej stosuje się różnych rozmiarów płyty gipsowo-kartonowe lub elementy drewniane z domieszką innych surowców. Szeroki wybór takich produktów można znaleźć między innymi w sklepie internetowym pod adresem https://decorsystem.com.pl/sucha-zabudowa-gk,c340.html.

Jakie narzędzia stosuje się do suchej zabudowy?

Do suchej zabudowy wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia, które pozwalają przede wszystkim precyzyjnie odmierzyć odpowiednie odległości do montażu elementów. Osoba zajmująca się montażem potrzebuje między innymi poziomicy oraz miarki, na przykład laserowej. Do tradycyjnych zastosowań nada się także ołówek, który służy do zaznaczania miejsca w którym potrzebne będzie wywiercenie otworów montażowych.

Płyty używane do suchej zabudowy muszą być zazwyczaj przycięte na wymiar. Do tego celu niezbędny będzie zwykły nóż z łamanym ostrzem. Można także sięgnąć po specjalistyczne nożyce, które pozwalają szybko i efektywnie przyciąć profile na dowolny wymiar. Następnie przy samym montażu bardzo przydatna może okazać się zaciskarka lub zaginarka, która służy do precyzyjnego łączenia poszczególnych elementów. Oprócz tego potrzebna jest wkrętarka do śrub oraz papier ścierny o różnej granulacji, przeznaczony do wyrównywania wystających profili.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy