Artykuł sponsorowany

Stolarka otworowa. Co wchodzi w jej skład?

Stolarka otworowa. Co wchodzi w jej skład?

Stolarka otworowa to niezwykle istotna dziedzina stolarstwa. Jej domeną jest produkcja różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych budynku, umieszczanych – jak nietrudno się domyślić - w jego otworach. Od jakości produktów wytwarzanych w ramach stolarki otworowej w dużej mierze zależy bezpieczeństwo budynków, ich bilans energetyczny oraz ich estetyka.

Okna

To obok drzwi jeden z podstawowych produktów z zakresu stolarki otworowej – i podobnie jak w przypadku drzwi, ich wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Co należy brać pod uwagę?

- Poza estetyką, która dla większości klientów jest kwestią najważniejszą, istotne jest również zachowanie korzystnych parametrów względem izolacyjności cieplnej – mówi przedstawiciel firmy Sunplena - Im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu. Właściwy dobór okien to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych, konstruowanych w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii.

Drzwi

Tak samo jak okna, drzwi stanowią słaby punkt konstrukcji budynku – to właśnie w miejscu montażu drzwi powstają tak zwane mostki termiczne, przez które przedostaje się najwięcej energii cieplnej. Jest to istotnie nie tylko zimą, kiedy ogrzewamy dom. W okresie letnim ciepło z zewnątrz przedostaje się do środka, jeśli więc korzystamy z klimatyzacji powinniśmy zadbać, żeby drzwi posiadały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Ponadto bardzo istotnym parametrem jest klasa odporności na włamanie. Warto wiedzieć, że każde drzwi można zniszczyć – kluczowe jest jak wiele czasu to zajmuje. Drzwi antywłamaniowe są w stanie zatrzymać nieproszonych gości na znacznie dłużej.

Bramy garażowe

To produkty raczej rzadko kojarzone ze stolarką otworową, jednak jak najbardziej się do niej zaliczające. Zakres rozwiązań z tej kategorii jest dość szeroki, oferuje między innymi bramy rolowane i segmentowe – wybór jednego z nich powinien być uzależniony między innymi od usytuowania garażu, jego wewnętrznej zabudowy i długości podjazdu.

Rolety zewnętrzne

Ich zadaniem jest nie tylko ograniczanie ilości światła słonecznego, jak w przypadku zwykłych rolet, montowanych w pomieszczeniach. Wykonywane zazwyczaj z wytrzymałego aluminium rolety zewnętrznego stanowią dodatkową ochronę okna przed włamaniem.

Nie tylko drewno

Choć nazwa „stolarka” nasuwa skojarzenia z pracą w drewnie, stolarka otworowa obejmuje również produkty wytwarzane z innych tworzyw – aluminium, PCV oraz stali. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Przykładowo PCV jest tanie i łatwe w konserwacji, jednak raczej mało estetyczne i nie dające takich samych parametrów względem izolacyjności cieplnej, co aluminium czy drewno. Z kolei aluminium jest lekkie, bardzo estetyczne i wytrzymałe, można z jego pomocą tworzyć bardzo cienkie ramy okienne, które przepuszczają mnóstwo światła – z drugiej strony okna z niego wykonywane są droższe od drewna i PCV.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy