Artykuł sponsorowany

Sprawdzone sposoby na ogrzewanie domu

Sprawdzone sposoby na ogrzewanie domu
Koszty eksploatacji domu zależą przede wszystkim od sposobu jego ogrzewania. Warto o nim pomyśleć na etapie tworzenia projektu budowlanego. W naszym artykule przyglądamy się kilku najpopularniejszym sposobom na ogrzewanie domu. Elektryczne, gazowe, kominkowe, paliwem stałym? Które z nich jest najkorzystniejsze? Jakie są zalety każdego z nich? Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie elektryczne i gazowe

Sprawdzonym i wygodnym sposobem na ogrzewanie domu jest ogrzewanie elektryczne, którego niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania. Grzejniki elektryczne bowiem nie brudzą i charakteryzują się łatwą regulacją temperatury bez konieczności wykorzystywania opału. Wszystkie wymienione udogodnienia wiążą się jednak z wysokimi kosztami związanymi nie tylko z montażem paneli grzejnikowych i panelu sterowania. Późniejsze, miesięczne koszty również nie należą do niskich – są uzależnione od termoizolacyjności pomieszczeń, ich metrażu i kosztów energii elektrycznej. Równie komfortowe jest ogrzewanie gazem, który jest bardzo popularnym paliwem grzewczym. Kotły gazowe także nie brudzą i nie wymagają dokładania opału, a ponadto zajmują niewiele miejsca. Do wyboru są kotły tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne. Należy pamiętać o kosztach związanych z zakupem grzejników, pieca oraz rozłożenia instalacji grzewczej.

Ogrzewanie kominkowe i kotły na paliwo stałe

Ogrzewanie kominkowe może być wykorzystywane jako ogrzewanie pomocnicze, ale często jest stosowane w bardzo małych domkach jednorodzinnych. Tego rodzaju ogrzewanie wpływa na walory estetyczne domu i efektywnie je dogrzewa za pomocą specjalnych wentylatorów, rozprowadzających ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Niektóre kominki (zasilane drewnem) mają płaszcz wodny, który umożliwia ogrzanie wody i doprowadzenie jej do centralnego ogrzewania. Największe oszczędności przynosi jednak ogrzewanie paliwem stałym. Kotły na węgiel, drewno, ekogroszek czy brykiet są wciąż sprawdzonym sposobem na ogrzewanie domu. Należy jednak pamiętać o regularnej kontroli komory spalania. Na szczęście na rynku dostępne są kotły ekologiczne, które charakteryzują się wysoką efektywnością spalania, niską emisją szkodliwych związków, oszczędnością paliwa oraz wysokimi walorami ekologicznymi. Tego typu kotły c.o. są dostępne w ofercie Zakładu Ślusarsko-Kotlarskiego Jana Jańczaka. Są to nowoczesne i ekologiczne kotły klasy 5 zaprojektowane zgodnie z europejską normą PN EN 303-5, co oznacza, że są dokładnie sprawdzane pod względem parametrów emisyjnych. Dzięki temu wartości szkodliwych spalin (tlenku węgla, tlenku azotu) są obniżone kilkukrotnie w porównaniu do klasycznych modeli.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy