Sposoby montażu rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne muszą być prawidłowo zamontowane. Tylko wtedy będą właściwie spełniały swoje funkcje (osłanianie przed zewnętrznymi czynnikami, a także izolację termiczną i akustyczną). Instalację rolet najlepiej powierzyć sprawdzonym ekspertom, którzy dokonają montażu zgodnie z wytycznymi. Jak powinno się prawidłowo i skutecznie montować rolety zewnętrzne?
Przygotowanie okna
Zanim jeszcze dokonamy samego montażu rolet zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie podłoża do danego typu. Niektóre typy rolet (naokienne i przeznaczone do zabudowy) wpływają na strukturę i końcowy wygląd danego obiektu, dlatego wymagane jest uprzednie spreparowanie otworu okiennego oraz jego nadproża. Jeżeli domownicy decydują się na wersje naokienne, powinni zwrócić uwagę na wymiary dziury. Rolety do zabudowy umożliwiają wbudowanie skrzynki rolety w strukturę budynku. Odpowiednie ukształtowanie podłoża zapewni doskonałe parametry akustyczne i termiczne.
Najmniej skomplikowane są rolety zewnętrzne elewacyjne, które nie ingerują zbytnio w strukturę domu jednorodzinnego.
Jak montować rolety zewnętrzne?
Do montażu rolet zewnętrznych potrzebujemy odpowiednich elementów mocujących, dostosowanych do materiału podłoża. Mało inwazyjne rolety elewacyjne wymagają kołków rozporowych, natomiast naokienne – specjalnych wkrętów dostarczanych z wyrobem. Rolety do zabudowy wykorzystują wkręty do konstrukcji drewnianych, aluminiowych lub plastikowych.
Każdy instalator musi sprawdzić wymiary rolet, przykładając je do okna i wcześniej przygotowanego otworu. Następnie należy wykonać niewielką dziurę pod linkę, taśmę lub przewód sterujący. Długość prowadnic (zamontowanych na ścianie budynku lub ramie okiennej) powinna być dostosowana okna i nachylenia parapetu. Skrzynkę rolety nakładamy na okno (w przypadku wersji naokiennych) lub prowadnice (rolety elewacyjne i do zabudowy) i zespalamy z ramą za pomocą odpowiednich łączników. Kolejnym krokiem jest przełożenie linki, taśmy lub przewodu sterującego przez przygotowany wcześniej otwór. Przelotki cienkich elementów montuje się przy pomocy adekwatnych części mocujących. Nawijarka taśmy lub linki powinna być zainstalowana na wewnętrznej ścianie budynku (w zależności od rodzaju napędu).
Błędy przy montażu rolet
Jeżeli domownicy decydują się na samodzielny montaż rolet zewnętrznych, muszą być świadomi możliwości popełnienia błędu. Najczęstszymi problemami pojawiającymi się przy instalacji jest trudna obsługa rolet spowodowana nieprawidłowym wykonaniem otworu pod linkę czy taśmę lub odkształceniem skrzynki. Dobra jakość rolety daje większą trwałość i wytrzymałość na lata. Firma INTERMO LUBLIN od dawna produkuje bezawaryjne, bezpieczne i komfortowe rolety. Jeśli używamy ich intensywnie zimą, musimy uważać na nadmierne rozszczelnienie perforacji pancerza (skutek nierównych parapetów, braku współpłaszczyzny prowadnic lub niewypoziomowania skrzynki).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana