Artykuł sponsorowany

Smużyna, roślina doniczkowa

Smużyna, roślina doniczkowa

Smużyna jest rośliną dobrze rosnącą w mieszkaniu. Należy do tej samej rodziny co trzykrotka, rodziny kameliowatych. W uprawie spotyka się przede wszystkim dwa gatunki. Najbardziej pospolity gatunek to Calisia elegant, liście ma delikatne biało prążkowane, a kwiaty białe, niepozorne. Roślina ma mięsiste i mocne łodygi. Wszystkie smużyny są łatwe w uprawie i szybko rosną.

Stanowisko uprawy

Roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą wymaga temperatury nie niższej niż 10 °C . Smużyna wymaga miejsca jasnego, do półzacienionego. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. W miejscu zbyt zacienionym pędy się wyciągają i roślina traci wygląd. Smużyna dobrze czuje się w kuchni lub jasnej łazience, ale z dala od grzejników.

Pielęgnacja i podlewanie

Smużyna wymaga utrzymywania wilgotnego podłoża. Nie należy jednak zalewać ani przesuszać podłoża. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i pędów. Zbyt suche podłoże powoduje szybsze starzenie się rośliny.

Zraszanie

Roślinę możemy zraszać, gdyż lubi wilgotne powietrze.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Nawożenie

Zimą tej rośliny nie nawozimy. Jednak wiosną i latem, raz na cztery tygodnie roślinę podlewamy mieszanką nawozów mineralnych.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy raz do roku wiosną lub latem. Na dno doniczki układamy dobry drenaż.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z wierzchołkowych sadzonek pędowych.

Choroby i szkodniki

Na roślinie mogą żerować przędziorki.

Uwagi

Szybko rosnąca roślina nadaje się do posadzenia pomiędzy większymi gatunkami, w ten sposób tworzymy ładną kompozycję. Młode pędy na końcach skracamy, aby pobudzić roślinę do rozgałęziania się, w ten sposób zachowujemy jej świeży wygląd.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy