Siedem zalet kominków wolnostojących

Na rynku dostępnych jest wiele typów pieców i kominków. Choć generalnie ich zastosowanie jest jedno, różnią się one przeznaczeniem, budową i możliwościami. Łatwo więc wyobrazić sobie sytuację, w której wybrany produkt nie spełnia naszych oczekiwań. W tym artykule przyjrzymy się zaletom kominków wolnostojących podpowiadając, kiedy okażą się dobrym wyborem.
Kominek wolnostojący – czym jest i jak działa?
Kominek wolnostojący, nazywany również kozą, to stosunkowo niewielkich rozmiarów piecyk. Wykonywany jest z żeliwa, posiada też krótkie nóżki. Jest on lżejszy od innych rozwiązań grzewczych, gdyż jego waga zwykle nie przekracza 160 kilogramów. Piece żeliwne mogą ogrzewać pomieszczenia na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ogrzewanie radiacyjne. Polega ono na tym, że rozgrzewane są powierzchnie w pomieszczeniach, które następnie oddają ciepło z powrotem do otoczenia. Drugi sposób to ogrzewanie konwekcyjne. W tym przypadku zimne powietrze zasysane jest pod piec, gdzie po ogrzaniu unosi się do sufitu, następnie nagromadzone pod sufitem powietrze przesuwa się w dół. Po opadnięciu powietrze znowu zostanie zassane, ogrzane i uniesione w górę, dlatego ten sposób nazywany jest również systemem ogrzewania powietrza przepływowego. Przed zakupem kominka warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych firm, na przykład Ekoklimat, gdzie specjaliści pomogą wybrać produkt, najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom.
Zalety kominków wolnostojących
Przede wszystkim piece kominkowe takie grzeją całą swoją powierzchnią, więc ogrzewanie w ten sposób jest bardzo szybkie. Mogą być wykorzystane jako główne źródło ciepła, sprawdzą się również jako ogrzewanie dodatkowe. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można instalować je nawet w małych pomieszczeniach. Nie wymagają skomplikowanego montażu, gdyż wystarczy je jedynie ustawić w wybranym miejscu, podłączyć do przewodu kominowego i już można cieszyć się funkcjonalnością. Taki rodzaj montażu pozwala na transport kominka, więc w momencie przeprowadzki możemy go zabrać ze sobą, bez konieczności kupowania nowego pieca. Należy jedynie pamiętać, by podłoga wykończona była materiałem ognioodpornym, dla zachowania bezpieczeństwa. Sprzedawane dziś kominki wolnostojące różnią się kształtem i wzornictwem, dzięki czemu można wybrać idealnie dopasowany do konkretnego stylu wnętrza. Dodatkowo, instalując system akumulacji ciepła, możemy cieszyć się ogrzewaniem nawet po całkowitym wypaleniu ognia, gdyż ciepło wytwarzane przez kominek zostanie zmagazynowane i oddane w późniejszym czasie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Euro-Projekt Architekt Tomasz Jacyniewicz
Biura projektów woj. podlaskie15-199 Białystok, Włościańska 18