Sauna klasyczna czy nowoczesna - na którą się zdecydować?
Sauna to remedium na różne dolegliwości – począwszy od problemów z krążeniem, przez słabą odporność organizmu, aż po obniżony nastrój. Nic więc dziwnego, że chętnie korzystamy z tego typu gorących kąpieli. Jeśli pragniemy na co dzień mieć dostęp do własnej sauny, istnieje możliwość jej urządzenia w ogrodzie, w domu lub nawet w mieszkaniu. Do wyboru są różne technologie budowy sauny. Co warto o nich wiedzieć?
Technologia w saunie – tradycja kontra nowoczesność
Sauna w tradycyjnym wydaniu, jaka znana była już od wieków, to specjalnie skonstruowana kabina, w której panuje wysoka temperatura. Wyróżniamy przy tym sauny suche znane również jako fińskie, gdzie przy wysokiej temperaturze dochodzącej do 120 °C poziom wilgotności pozostaje niski, bo oscyluje w granicach 10-20%. Aby osiągnąć taką temperaturę wykorzystuje się tradycyjne piece na drewno lub też piece elektryczne. Innym, równie tradycyjnym wariantem jest łaźnia parowa, w której przy wysokiej temperaturze panuje również wysoka wilgotność sięgająca nawet 60%. Kąpiele w takich warunkach mają liczne właściwości zdrowotne, jednak taki seans nie każdemu musi odpowiadać. Nowoczesną alternatywą dla sauny tradycyjnej są kabiny infrared działające w oparciu o promienniki podczerwieni. Generowane przez nie promieniowanie jest przyjazne dla organizmu i pozwala znacząco obniżyć temperaturę "kąpieli", nie osłabiając jej leczniczego działania. Seans taki odbywa się bowiem w zakresie 45-60 °C, co pozwala na korzystanie z sauny osobom wrażliwym na zbyt gorące powietrze, w szczególności seniorom i dzieciom. Ciekawym rozwiązaniem do sauny jest także kolorowe, zmieniające się oświetlenie, które można wykorzystać do koloroterapii.
Aranżacja sauny w stylu klasycznym i nowoczesnym
Rozróżnienie na nowoczesne i tradycyjne rozwiązania w kontekście budowy sauny dotyczy nie tylko zastosowanych w kabinie technologii, ale również samej aranżacji kabiny. W klasycznym wydaniu sauny wykonuje się z drewna i ten właśnie surowiec do tej pory stanowi główny budulec kabin, czy to w przypadku sauny fińskiej, czy łaźni parowej.
W tym celu wykorzystuje się najczęściej świerk skandynawski oraz jodłę kanadyjską, ewentualnie może to być również drewno osikowe lub lipowe. - Mówi przedstawiciel firmy SF Sauny Fińskie Piotr Jankowski. - Drewniane są również elementy wyposażenia sauny, w tym ławy, podpórki i obudowy lamp.
Ciekawym urozmaiceniem w saunie, które pozwoli nadać jej bardziej nowoczesny charakter, jest zastosowanie szkła hartowanego np. w postaci szklanych drzwi lub też wielkopowierzchniowych przeszkleń. Dzięki temu możemy w saunie korzystać ze światła dziennego i cieszyć oko widokiem na okolicę. To zatem dobra opcja, gdy w sąsiedztwie mamy ogród lub las, co pozwoli jeszcze bardziej zrelaksować się w trakcie kąpieli. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim estetyka szklanej kabiny, która będzie pasowała do industrialnych i loftowych wnętrz o nowoczesnym charakterze. Jak więc się okazuje, możliwości projektowania saun są niezwykle bogate i każdy może dopasować kabinę do swoich potrzeb, a także do aranżacji wnętrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana