Artykuł sponsorowany

Rozdział energii elektrycznej w domu jednorodzinnym

Rozdział energii elektrycznej w domu jednorodzinnym

Przy budowie domu jednorodzinnego warto zawczasu zaplanować instalację elektryczną. Aby spełniać współczesne wymagania, powinna być ona wykonana z zastosowaniem przewodów miedzianych w specjalnym układzie.

Najważniejsze instalacje w domu

Do prawidłowego funkcjonowania budynku jest potrzeba zamontowania kilkunastu instalacji – oświetlenia, siły, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, zasilania gniazd zespołu komputerów, ochrony przeciwprzepięciowej i przeciwporażeniowej, szyny wyrównawczej, telefoniczne, RTV, odgromowe, nagłaśniania wewnętrznego, ochrony pożarowej, sieci i urządzeń teleinformatycznych oraz przeciwwłamaniową. Należy mieć świadomość, że prawidłowo zainstalowane instalacje pozwalają na korzystanie ze wszystkich odbiorników, które znajdują się w domu, bez stosowania wtyczek rozgałęźnych i przedłużaczy z gniazdami wtyczkowymi.

Cechy instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna, za którą odpowiedzialny jest użytkownik, składa się natomiast z: wewnętrznej linii zasilającej, tablicy rozdzielczej z zabezpieczeniami, obwodów instalacji, puszek rozgałęźnych, gniazdek oraz wyłączników. Rozdział energii na poszczególne obwody instalacji elektrycznej zachodzi w rozdzielnicy głównej, którą montuje się w pobliżu wejścia do budynku. Może to być mur lub ściana holu. Najważniejszym elementem instalacji są jednak zabezpieczenia, które w przypadku zwarcia lub przeciążenia w obwodzie automatycznie odłączają napięcie. Ich doboru i wielkości musi jednak dokonać odpowiedni fachowiec. Wtedy należy pamiętać, że na miejsce przepalonych zabezpieczeń trzeba wstawić nowe o identycznych parametrach.

W rozdzielnicy głównej swój początek mają obwody elektryczne, z których każdy z nich posiada oddzielne zabezpieczenie. Swoje własne obwody powinny posiadać duże odbiorniki energii, takie jak: bojler lub kuchnia elektryczna. Trzeba również pamiętać, że w łazience, gdzie znajduje się wanna, prysznic lub brodzik wszelkie urządzania oraz instalacje elektryczne powinny być wykonane ze szczególną starannością, aby zapewnić bezpieczeństwo porażeniowe w razie wypadku. W instalacjach elektrycznych istotną rolę odgrywają również przewody instalacyjne służące do przeprowadzenia prądu elektrycznego. Umożliwiają one połączenie różnych odbiorników energii ze źródłem zasilania.

Przy wyborze odpowiedniej instalacji elektrycznej warto dokładnie zapoznać się z ofertą producenta. Materiały z szeroko rozumianego rynku materiałów elektrycznych oraz oświetlenia od 25 lat dostarcza hurtownia elektryczna Karel 2, która posiada w swoich magazynach ponad 10 000 produktów z zakresu oświetlenia i elektryki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy