Rola i znaczenie wyczystki kominowej
Wyczystka kominowa to jeden z ważnych elementów przewodu kominowego. To w wyczystce kominowej zbiera się sadza, która jest produktem ubocznym spalania i wszelkie inne zanieczyszczenia, które nagromadzają się w kominach. W przewodach kominowych podłączonych do pieców olejowych oraz gazowych, w wyczystce mamy dodatkowo system odprowadzania skroplin. Do wyczystki prowadzą charakterystyczne drzwiczki rewizyjne.
Jak działa wyczystka?
Zanieczyszczenia, które trafiają do wyczystki kominowej, to przede wszystkim sadza, pyły i kreozot, który pochodzi ze spalania drewna. Część sadzy oraz innych zanieczyszczeń, które powstają podczas spalania, trafia do wyczystki po samoistnym oderwaniu się od komina, a pozostałe lądują tam podczas czyszczenia komina za pomocą charakterystycznych szczotek kominiarskich, które nazywamy często wyciorami. Wyczystka kominowa gromadzi wszystkie zanieczyszczenia, a my z założenia raz w sezonie ją opróżniamy. Jeżeli przewód kominowy nie ma wyczystki, usuwanie zanieczyszczeń jest znacznie trudniejsze.
Czy można wybrać sadzę bez wyczystki?
Jak mówią nam przedstawiciele firmy TCH Systemy Kominowe z Płońska, jeśli z jakichś względów nie mamy wyczystki kominowej, drzwiczek rewizyjnych, mamy jedną możliwość wybrania sadzy. Do komina wprowadzana jest rura od strony dachu, a sadza wysysana jest specjalnym odkurzaczem do sadzy – to profesjonalne sprzęty używane przez kominiarzy o bardzo dużej mocy i wydajności. Trzeba jednak zaznaczyć wyraźnie, że jeżeli z jakichś powodów wahamy się, czy może zrezygnować z wyczystki kominowej (np. z przyczyn estetycznych, drzwiczki do wyczystki nam się po prostu nie podobają), nie powinniśmy rezygnować. Czyszczenie komina będzie wówczas łatwiejsze.
Dlaczego czyszczenie kominów jest tak ważne?
W kontekście wyczystki kominowej warto opowiedzieć też, dlaczego odpowiednio częste czyszczenie kominów jest tak ważne. Sadza o chropowatej powierzchni, która odkłada się w kominie, na początku osłabia ciąg, z czasem hamując też przepływający strumień spalin. Im grubsza warstwa sadzy, tym oczywiście gorzej. Wystarczy sytuacja, kiedy w mocno zanieczyszczonym kominie płat sadzy oderwie się od ścianek i ułoży w poprzek, zatykając komin, by wydarzyła się tragedia. Wówczas spaliny zaczynają się ulatniać do wnętrza. Inne zagrożenie to oczywiście pożar sadzy w kominie. Fachowcy twierdzą, że do zapłonu sadzy może dojść już w temperaturze 400 st. C, a wówczas pozostaje nam tylko i wyłącznie wezwanie Straży Pożarnej. Tak więc bez wątpienia czyszczenie komina ma bardzo duże znaczenie, a wyczystka kominowa nam to ułatwia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana