Materiał Partnera

Rola i znaczenie rozrzutnika gnoju w pracy na roli

Rola i znaczenie rozrzutnika gnoju w pracy na roli

Odpowiednie nawożenie jest podstawą uzyskiwania wysokich plonów niezależnie od rodzaju uprawy i jej przeznaczenia. Wśród nawozów, bez których nie można się obejść, znajdują się szczególnie wszystkie te, które zawierają azot. Popularnym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie pozostałości z produkcji zwierzęcej i rozprowadzanie na polach obornika. Nie będzie to jednak możliwe bez właściwego rozrzutnika.

Dlaczego ciężko się obyć bez rozrzutnika obornika?

Wykorzystywanie nawozu odzwierzęcego w postaci gnoju jest nie tylko bardzo efektywne, ale także opłacalne, zwłaszcza z uwagi na znaczący wzrost cen produktów syntetycznych. Warto jednak pamiętać, że wykonywanie odpowiednich zabiegów jest ograniczone czasowo ze względu na obowiązujące przepisy mające chronić wody powierzchniowe i gruntowe. Jednocześnie dostarczenie właściwej dawki azotu ma kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin, dlatego używany w tym celu sprzęt powinien wyróżniać się wysoką wydajnością i niezawodnością. Cenną cechą będzie też odporność na korozję, która w przypadku rozrzutników do gnoju może szczególne dawać się we znaki oraz możliwość regulowania zakresu podawania obornika.

Rozrzutniki gnoju firmy A-LIMA-BIS

Znakomitym przykładem rozrzutników gnoju najwyższej jakości są oferowane przez firmę A-LIMA-BIS urządzenia EVO SPREADER dostępne w ładownościach od 6 do 16 ton (o pojemności 7,3–16,8 m3 z możliwością powiększenia po zakupie nadstawek). Zapotrzebowanie na moc waha się od 85 do 130 KM. Sprzęt jest wyposażony w system ruchomej podłogi pozwalający na przesuwanie się gnoju w stronę wirujących wałów dzięki przemieszczającym się łańcuchom. Ustawione pionowo wały zwiększają skuteczność działania, a geometria łopat zapobiega nawijaniu się na nie materiału, co ogranicza konieczności częstego czyszczenia. Znakomitym dodatkiem są też znacznie podnoszące skuteczność wykorzystania nawozu deflektory regulujące kąt, w jakim rozrzucany jest obornik. Rozrzutniki mogą być również wyposażone we własną hydraulikę. Po demontażu adaptera sprawdzą się jako klasyczne przyczepy skorupowe niezastąpione przy zbiorze zielonek. Ważną cechą urządzeń jest także zastosowanie cynkowania ogniowego, które nie tylko zapobiega korozji, ale także zwiększa wytrzymałość mechaniczną urządzeń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy