Rodzaje oświetleniowych opraw ogrodowych

Elegancki, profesjonalnie urządzony ogródek to nie tylko zadbane i dobrze skomponowane ze sobą rośliny i inne elementy aranżacyjne, takie jak ścieżki, skalniaki, altany. To również przemyślane oświetlenie. Decydując się na instalację lamp ogrodowych ułatwiamy sobie życie i jesteśmy w stanie znacząco podnieść estetykę naszego ogrodu. Oto kilka rodzajów opraw ogrodowych, którymi warto się zainteresować – każda z nich ma swoje wady i zalety.
Słupki, lampy parkowe
Najbardziej funkcjonalne ze wszystkich lamp. Ich wysokość może być różna, od kilkunastu i kilkudziesięciu centymetrów, do kilku metrów. Zaletą wielu z nich jest przede wszystkim prostota montażu – niższe lampki często wyposażone są w bolce, które wystarczy wbić w ziemię, wyższe mogą posiadać ciężką podstawę, która zapobiega ich przewróceniu się pod wpływem wiatru. Największe z nich wymagają montażu do wcześniej przygotowanego betonowego fundamentu. Kolejna ich zaleta to możliwość ustawienia ich w praktycznie każdym miejscu ogrodu – pozwala nam to dowolnie kreować oświetlenie, aby spełniało nasze oczekiwania co do estetyki i funkcjonalności. Warte uwagi są słupki zasilane energią słoneczną. Posiadają one panel solarny, który za dnia przetwarza promieniowanie świetlne i gromadzi je w postaci energii – wieczorem energia ta wykorzystywana jest do zasilania oświetlenia. Zyskujemy więc darmowe oświetlenie, którego nie trzeba podłączać do instalacji elektrycznej.
Kinkiety
Są to lampy, które montuje się do ściany budynku. Jest to zarazem zaleta, jak i wada tego rozwiązania. Zaleta, gdyż nie ma konieczności odprowadzania instalacji elektrycznej – wada, ponieważ taka lampa służy nam tylko do oświetlenia okolic wokół domu, jej światło nie dotrze do dalszych zakamarków ogrodu. Powszechną praktyką jest wyposażanie takich lamp w czujniki podczerwieni lub zmierzchowe. W pierwszym przypadku lampa zapali się tylko w momencie wykrycia ruchu osoby w zasięgu działania czujnika i będzie świecić przez jeszcze jakiś czas po zaprzestaniu ruchu. W drugim przypadku lampa zapala się automatycznie wraz z zapadającym zmierzchem.
Lampy nawierzchniowe
Są to lampy montowane w podłożu, np. w trawniku, przy krawężnikach lub wzdłuż ścieżek ogrodowych i dojazdu do garażu – w pierwszym przypadku obudowy mogą być umieszczone nieco wyżej niż poziom nawierzchni, w drugim przypadku powinny obie powierzchnie powinny być równe. Ponadto lampy montowane w miejscach, po których można chodzić powinny być wzmocnione tak, by nie uległy zgnieceniu, np. w wyniku nadepnięcia lub najazdu koła samochodu. Lampy tego rodzaju są bardzo efektownym rozwiązaniem estetycznym, jednak nie powinny być stosowane jako główne źródło światła – użycie zbyt mocnych żarówek sprawi, że ich światło będzie nas oślepiać.
Reflektory
Lampy tego rodzaju same w sobie nie będą ozdobą ogrody, ich zadaniem jest punktowe oświetlanie wybranych obiektów i fragmentów przestrzeni – można je ustawić na ziemi lub montować na ścianach i innych płaszczyznach. Największą ich zaletą jest fakt, że umożliwiają one praktycznie dowolne kierowanie słupem światła, dlatego można w każdym momencie dostosować oświetlenie ogrodu do naszych wymagań estetycznych. Niektóre reflektory wyposażone są w wodoszczelne obudowy, umożliwiające montaż na dnie zbiorników wodnych – z ich pomocą nasze oczka wodne zyskają mnóstwo dodatkowego uroku po zmroku.
Szeroki wybór oświetleniowych opraw ogrodowych znajdziemy w ofercie firmy El-Żak.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mazurska Kraina Anna Gnaczyńska
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. warmińsko-mazurskie14-200 Iława, kard. Wyszyńskiego 8A
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. łódzkie95-070 Rąbień AB, Różana 28
-
Roll-Traw Gospodarstwo rolne Krzysztof Prończuk
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie04-667 Warszawa, Trakt Lubelski 286