Artykuł sponsorowany

Rodzaje nawierzchni do przydomowego ogrodu

Rodzaje nawierzchni do przydomowego ogrodu

Zarówno duże, jak i małe ogrody wymagają odpowiedniej aranżacji, aby spełniały swoje przeznaczenie i były praktyczne. Parking, podjazd, dróżka prowadząca do danego punktu, miejsce do grillowania – wszystko to wymaga odpowiednio utwardzonej nawierzchni. Wybór produktów nawierzchniowych do ogrodu jest ogromny, co sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Nawierzchnie ogrodowe – charakterystyka

Nawierzchnie ogrodowe potrafią znacząco odmienić życie domowników. Dzięki nim nie trzeba będzie martwić się podmokłymi terenami wokół domu. Z ich pomocą możliwe będzie podzielenie ogrodu na strefy, pośród których znajdą się fragmenty trawy i ziemi, a także utwardzonej powierzchni użytkowej.

W roli utwardzającej nawierzchni ogrodowej sprawdzi się wiele popularnych materiałów. Ich zastosowanie często jest jednak uwarunkowane przeznaczeniem. Nie każdy materiał sprawdzi się w konkretnych warunkach. Z tego też powodu kostka betonowa, płyty betonowe, bądź bruk klinkierowy sprawdzą się świetnie w roli podjazdu lub prowadzącego przez ogródek chodnika. Jednak do zabudowy tarasowej lepiej będzie wybrać lżejszego lżejszy materiał.

Nawierzchnie ogrodowe to materiały, które są twarde i ciężkie, ale tym samym bardzo trwałe. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby dostosować ich grubość do okoliczności. Na podjazdach, które narażone są na duży nacisk, lepiej zamontować masywne nawierzchnie ogrodowe, jak chociażby bloki betonowe, które zagwarantują solidną podbudowę.

Z kolei elementy drewniane, takie jak bruk lub deski, wykorzystuje się do budowy alejek i placyków, lecz nie podjazdów. To także świetny materiał do wyłożenia tarasu. Z kolei ciężkie ażurowe płyty betonowe stosuje się przy budowie miejsc parkingowych.

Nawierzchnie ogrodowe mogą występować w różnych kształtach, formatach, wielkościach, ale także kolorach. Najbezpieczniej jest jednak zdecydować się na materiał w maksymalnie dwóch odcieniach. Zbyt jaskrawy lub wielobarwny wzór może odciągać uwagę od budynku i ogrodu wywołując chaos. Wówczas piękny krajobraz i roślinność zostaną zdominowane przez betonowy podjazd.

Na co zwracać uwagę wybierając nawierzchnię ogrodową?

Nieutwardzony ogródek bywa zmorą domowników. Wszystko zależy od gleby, jednak często nie da się uniknąć podmokłego terenu i błota występującego w czasie silnych opadów.

Na niewielkiej posesji powierzchnię chodników i brukowanych placów należy ograniczyć, żeby nie zdominowały roślinności. Duże tarasy i podjazdy można utwardzić elementami o większym formacie, na wąskich ścieżkach lepiej sprawdzą się materiały mniejsze i te o nieregularnych kształtach – podpowiada pracownik z firmy Zielony Świat, specjalizującej się w zakładaniu oczek wodnych oraz skalników ogrodowych.

Odpowiednio wykończone ścieżki w ogrodzie będą służyć przez lata, podkreślając charakter domu i ogrodu. Znacząco ułatwią także funkcjonowanie domownikom w czasie niepogody i związanymi z nią kałużami oraz błotem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy