Artykuł sponsorowany

Rodzaje materiałów opałowych

Rodzaje materiałów opałowych
Gdy człowiek opanował sztukę rozniecania ognia, zyskał nie tylko możliwość przyrządzania gorących potraw, ale także ogrzewania się w czasie chłodu. Choć współcześnie rzadko korzystamy bezpośrednio z energii emitowanej przez płomienie, również w celu dostarczenia ciepła do pomieszczeń stosujemy ogrzewanie spalinowe. Dzięki energii pochodzącej ze spalania materiałów opałowych ogrzewamy wodę kotłową, która następnie przekazuje ciepło do kaloryferów.

Materiały opałowe dla ogrzewania spalinowego

Aby ogrzewanie wnętrz budynków było jak najbardziej opłacalne, konieczne jest budowanie wydajnych instalacji grzewczych i używanie materiałów opałowych o jak największej wydajności. Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się także do tego, by paliwo opałowe było ekologiczne, a zatem by przy jego spalaniu powstawało jak najmniej szkodliwych spalin. Podstawowy podział materiałów wykorzystywanych do zasilania instalacji grzewczych wyróżnia paliwa stałe, gazowe i ciekłe, jednak najpopularniejszymi są pierwsze z wymienionych. Choć tradycyjne paliwa stałe nie należą do ekologicznych, wciąż proponowane są nowe rozwiązania, które pomagają ograniczyć zgubny wpływ ogrzewania na środowisko, jednocześnie oferując przystępne ceny.

Rodzaje paliw stałych

Materiałem opałowym, wykorzystywanym przez człowieka od zarania dziejów, jest oczywiście drewno. Współcześnie jest to jednak paliwo mało popularne, służące głównie do opalania kominków o funkcji dekoracyjnej lub wędzarni. W zastosowaniach na dużą skalę drewno nie sprawdza się jako materiał opałowy, ponieważ jest drogie i mało kaloryczne. Alternatywą są natomiast biopaliwa, w tym najbardziej cenione, czyli pelet. Pelet drzewny pozyskuje się przez sprasowanie trocin oraz innych odpadów powstających podczas obróbki drewna, toteż jest materiałem stosunkowo tanim, a dodatkowo bardzo wydajnym i ekologicznym. Biopaliwa takie jak pelet spala się w specjalnych kotłach, które można znaleźć np. w ofercie sklepu 499.pl. Do tradycyjnych paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania spalinowego zaliczamy również węgiel kopalny. Popularność węgla wynika przede wszystkim z przystępnych cen. Kaloryczność węgla uzależniona jest od jego gatunku i niestety, pod tym względem sprzedawcy bardzo często oszukują klientów. Olbrzymią wadą węgla jest bardzo duża emisja szkodliwych substancji podczas jego spalania. Bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą jest ekogroszek. To paliwo produkuje się węgla kamiennego i brunatnego, a spala w kotłach retortowych. Do wytwarzania ekogroszku wykorzystuje się wyłącznie wysokokaloryczny węgiel o niskiej zawartości siarki, a także minimalnej zawartości wody i substancji niepalnych. Dzięki temu kotły na ekogroszek spełniają najbardziej restrykcyjne normy dla urządzeń grzewczych, jakie nakłada na nas obecnie Unia Europejska.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy