Materiał Partnera

Rodzaje falowników fotowoltaicznych, czyli kiedy wybrać który falownik

Rodzaje falowników fotowoltaicznych, czyli kiedy wybrać który falownik

Sama wiedza o tym, jakie istnieją rodzaje falowników fotowoltaicznych, niewiele pomaga w wyborze, gdy nie wiesz, który falownik do fotowoltaiki sprawdzi się w Twoim konkretnym przypadku. Oto szybki praktyczny przewodnik.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych

Na początku należy wspomnieć, że rodzaje falowników to de facto 4 różne klasyfikacje. 

Pierwszą z nich jest specyfika pracy, czyli mamy tu falownik hybrydowy, on-grid i off-grid. 

Off-grid jako jedyny z tej trójki nie wymaga podłączenia do zakładu energetycznego, ale w Polsce od zawsze takie przyłączenie jest obowiązkiem. Zostaje więc wybór między klasycznym on-grid a hybrydowym (który działa zarówno on-grid, jak i off-grid).

Drugą jest moc i wielkość fotowoltaiki - możesz wybrać mikrofalownik (czyli mniejszego rozmiaru falownik) lub klasycznej wielkości inwerter.

Trzecia klasyfikacja dotyczy faz i tu rodzaje falowników fotowoltaicznych dzielą się na dwie kategorie: jednofazowe i trzyfazowe. Przy instalacjach większych niż 3,86 kW nie masz wyboru - musisz zainstalować falownik 3 fazowy.

Na koniec zostaje jeszcze falownik do fotowoltaiki transformatorowy (niegwarantujący izolacji DC od AC) i beztransformatorowy (gwarantujący taką izolację).

Kiedy i na jakie rodzaje falowników postawić?

  • Falownik hybrydowy wybierz, jeżeli chcesz mieć magazyn energii do fotowoltaiki
  • Falownik jednofazowy, jeżeli Twoja fotowoltaika ma 1-3 kW
  • Falownik trójfazowy, jeżeli Twoja fotowoltaika ma mieć większą moc (np. najpopularniejszą w Polsce w domowych systemach 5 kW)
  • Nie martw się, falownik beztransformatorowy jest w zasadzie tak samo bezpieczny, jak transformatorowy (a waży mniej)
  • Mikrofalownik sprawdzi się przy 1-4 modułach PV, ale normalnej wielkości falownik do fotowoltaiki od Otovo, który jest profesjonalnie zoptymalizowany przez serwisanta, również pomaga uzyskać dobre wyniki nawet przy zacienieniu; wybór powinien być zatem skonsultowany z firmą fotowoltaiczną (z pewnością podpowiedzą, co wyjdzie korzystniej cenowo).

Wszystkie rodzaje falowników znajdziesz w ofercie Otovo

Zarówno falownik 3 fazowy, jak i jednofazowy, a także falownik hybrydowy znajdziesz m.in. w ofercie lidera rynku, czyli marki Otovo Wyselekcjonowali oni najlepsze modele od topowych producentów tak, aby proponować wszystkie rodzaje falowników fotowoltaicznych, które mają sens w domowych instalacjach.

Wśród polecanych modeli jest m.in. SolarEdge i Fronius 5 kW, a także Huawei i uważany za technologicznie wiodący Growatt. Dokładne informacje o tym, dlaczego akurat te urządzenia wybrała marka, znajdziesz na ich eksperckim blogu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy