Materiał Partnera

Rodzaje bram wjazdowych

Rodzaje bram wjazdowych
Brama wjazdowa to pierwsza bariera chroniąca posesję. Ma jednak nie tylko stanowić solidne zabezpieczenie, ale też ułatwiać życie mieszkańcom grodzonego terenu i nadawać mu atrakcyjny wygląd. Jakie są rodzaje bram wjazdowych i według jakich kryteriów je dzielimy? Poznaj rodzaje bram wjazdowych i wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie pod każdym względem.

Sposób otwierania bramy

Obecnie rynek oferuje bramy, które mogą być otwierane i zamykane na różne sposoby. Dwa najczęściej stosowane typy to bramy wjazdowe przesuwne i bardziej tradycyjne – skrzydłowe. Gdzie sprawdzi się każdy z nich? Opowiada o tym specjalista z firmy Profess, która oferuje ogrodzenia, bramy i napędy.
To, w jaki sposób będzie otwierała się brama, zależy od rozmiaru i kształtu działki. Jeżeli zdecydujemy się na taką, która otwiera się jak dwuskrzydłowe drzwi, musimy przewidzieć na to miejsce na podjeździe. Otwarta brama dzieli przestrzeń, co nie każdemu się podoba. Z kolei bramy przesuwne wymagają tego, aby w linii ogrodzenia znalazło się miejsce równe szerokości bramy. Tylko wtedy będzie mogła otworzyć się zupełnie. Brama przesuwna potrzebuje też prowadnicy – mówi.
W obrębie tych dwóch podstawowych typów bram wyszczególnia się także inne, uwzględniając np. rodzaj zamykania, napęd, a wreszcie materiały i styl, w który wpisuje się brama. Wybór jest więc ogromny.

Sposób sterowania bramą

Kolejna ważna decyzja związana z doborem bramy dotyczy sposobu, w jaki będzie się ona poruszać. Tu mamy dwie możliwości. Może być ona rozwierana manualnie lub elektrycznie. Bramy otwierane manualnie są tańsze i zdecydowanie częściej spotykane w ogrodzeniach prywatnych posesji. Trzeba jednak przyznać, że własnoręczne otwieranie i zamykanie bramy przy każdym wyjściu lub powrocie do domu może się okazać uciążliwe, szczególnie zimą. Tam, gdzie wjazd służy wielu ludziom, którzy przez cały dzień przewijają się przez teren i pokonują ogrodzenie, zaleca się bramy sterowane elektrycznie z dwóch powodów. Pierwszym jest komfort, a drugim bezpieczeństwo. Otwieranie bramy pilotem jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Nie trzeba wysiadać z auta, a skrzydła mogą zacząć się otwierać na długo przed tym, jak do nich dotrzesz, dzięki czemu po prostu przejeżdżasz bez choćby ograniczania prędkości i innych drobnych, acz uciążliwych utrudnień. Ponieważ urządzeniami sterującymi dysponują wyłącznie użytkownicy budynku, nie ma ryzyka, że ktoś niepowołany dostanie się na teren posesji. Elektryczne sterowanie to opcja przewidziana zarówno dla bram skrzydłowych, jak i przesuwnych. Niezależnie od rozmiaru i kształtu działki możesz więc cieszyć się komfortem zdalnego otwierania. Należy jedynie pamiętać o tym, aby napęd był dostatecznie silny – dostosowany do typu, rozmiaru, masy i sposobu eksploatacji bramy wjazdowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy