Materiał Partnera

Roboty koszące – na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu?

Roboty koszące – na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu?

Rynek kosiarek automatycznych rozwija się dynamicznie. Co więcej, prognozy są również bardzo optymistyczne, ponieważ coraz więcej osób przekonuje się do tego rodzaju sprzętu. Nic dziwnego, umożliwia on wygodne dbanie o ogród i to bez większego wysiłku. Czym powinniśmy się kierować, jeżeli marzy nam się taki sprzęt?

Rozmiar trawnika i baterii

Roboty koszące potrafią się od siebie znacznie różnić. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów jest uwzględnienie wielkości naszego trawnika. Zdarza się bowiem tak, że decydujemy się na egzemplarz, którego bateria pozwala jedynie na zajęcie się niewielkim obszarem trawnika.

Wśród modeli podstawowych często natrafimy na roboty koszące, które są przeznaczone do małych i średnich trawników. Czyli takich, które skoszą na jednym naładowaniu około 400 metrów kwadratowych. Jeśli nasze potrzeby są większe, to na rynku znajdziemy modele, które są w stanie skosić nawet ponad 3000 metrów kwadratowych powierzchni.

Moc silnika i kąt nachylenia naszego trawnika

Niektórym wydaje się, że moc silnika robota koszącego wpływa jedynie na szybkość koszenia trawnika. Nic bardziej mylnego! Jeśli nasz trawnik ma spore nachylenie, to robot o słabszej mocy może sobie z nim nie poradzić.

Choć dzisiaj nawet podstawowe modele są dość dobrze przystosowane do nieco większych nierówności, to jednak, jeśli nasz trawnik jest bardziej nierówny, to lepiej będzie, jeśli od razu postawimy na egzemplarz z mocniejszym silnikiem.

Funkcje bezpieczeństwa

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy roboty koszące są bezpieczne, to możemy cię uspokoić. Owszem, są. Nawet te najbardziej podstawowe modele zostały skonstruowane w taki sposób, aby nie wyrządzić krzywdy człowiekowi, zwierzęciu czy też nie zniszczyć przedmiotu, na który natrafią.

Kosiarki są tak zaprojektowane, aby po natrafieniu na przeszkodę zatrzymywały się, a następnie zawracały. Jeśli zaś ostrze zostanie podniesione, to czujniki podnoszenia i przechylania zatrzymają urządzenie. Dodajmy również, że noże są dobrze ukryte wewnątrz kosiarki – nie da się do nich dostać bez podniesienia jej, a to zatrzymuje ich pracę. Z tego powodu dziecko czy zwierzę nie zrobi sobie krzywdy, jeśli podejdzie blisko urządzenia.

Co więcej, badania pokazują, że to tradycyjne kosiarki są bardziej niebezpieczne, ponieważ w ich przypadku wystarczy czasem chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Oczywiście w przypadku robotów koszących funkcje bezpieczeństwa różnią się w zależności od danego egzemplarza, jednak nawet te tańsze wersje są odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi czy zwierzakami.

Robot koszący może wydajne ułatwić nam zadbanie o nasz trawnik. Jeśli zmęczyło nas już używanie tradycyjnej kosiarki, to zdecydowanie warto dać temu urządzeniu szansę. Tym bardziej, że na rynku pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane technologicznie modele. Dzięki temu z pewnością znajdziemy egzemplarz, które sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy