Materiał Partnera

Przygotowanie do przeprowadzki. O czym warto pamiętać?

Przygotowanie do przeprowadzki. O czym warto pamiętać?
Przeprowadzka to stresujące wydarzenie, podczas którego nietrudno o bałagan, który potrafi dodatkowo spotęgować nerwowość. Chaos i napięcie na szczęście można istotnie zredukować, przygotowując się do przeprowadzki z pewnym wyprzedzeniem i planując kolejne jej etapy, a także poszczególne czynności. O czym koniecznie powinniśmy wówczas pamiętać? Przygotowania warto rozpocząć już nawet dwa-trzy miesiące przed przenosinami, zwłaszcza jeśli mamy zamiar zamieszkać w nowym lokum na dłużej czy wręcz na stałe. Trzeba bowiem w takiej sytuacji dopilnować wszelkich formalności związanych ze zmianą adresu – będą tym „zainteresowane” m.in. urzędy, banki, pracodawca oraz dostawcy mediów, a także wydawnictwa, z których zamawiamy prenumeraty. Gdy w grę wchodzą tylko mieszkania wynajmowane, duża część tego typu spraw odpada. Tak czy owak jednak jest to dobry moment, by rozpocząć poszukiwania firmy przeprowadzkowej czy wziąć w pracy choć jednodniowy urlop w wybranym na przenosiny terminie.

Miesiąc wcześniej

Powinien on zostać uzgodniony z firmą przeprowadzkową z mniej więcej miesięcznym wyprzedzeniem. W podobnym czasie warto zacząć robić porządki i przegląd dobytku. Rzadko bowiem zdarza się, że do nowego miejsca zabierać trzeba wszystkie posiadane przedmioty. Jeśli w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat korzystaliśmy z nich zaledwie parę razy lub wcale – rozważmy ich wyrzucenie, oddanie albo sprzedaż, np. przez Internet.

Pakowanie

Rzeczy, które na pewno chcemy zabrać, możemy też zacząć już pakować. Będą do tego potrzebne kartony (średnio 20 sztuk na przeciętne dwupokojowe mieszkanie), worki foliowe o pojemności 100-120 l, szeroka taśma klejąca, folia bąbelkowa i inne tego rodzaju artykuły. Dobra firma przeprowadzkowa – jak choćby SPEC z Łodzi – dostarczy je nam w potrzebnych ilościach, a nawet zajmie się pakowaniem, jeśli nie chcemy tego robić sami. Gdy wolimy dopilnować tej kwestii osobiście, pamiętajmy o zabezpieczeniu delikatnych, kruchych przedmiotów (np. szkła, zastawy, ozdób czy ramek ze zdjęciami) folią ochronną. Drobne rzeczy (np. biżuterię, kosmetyki) umieśćmy w większych pojemnikach, a dopiero potem w kartonach, co ułatwi zarówno przewożenie, jak i późniejsze rozpakowywanie.

Im większy porządek, tym mniejszy stres

Aby zachować porządek, podzielmy dobytek na poszczególne pomieszczenia i kategorie, według których przygotujemy poszczególne kartony. Podpiszmy je czytelnie (np. „sypialnia – ubrania”, „kuchnia – przybory”), nie zapominając o oznaczeniu strzałką, gdzie ma się znajdować wierzch danego pudła. Dobrym pomysłem jest też sporządzenie listy kartonów, dzięki której łatwiej będzie ocenić, czy po drodze żaden się nie zawieruszył. Jeden z nich koniecznie przeznaczmy na rzeczy pierwszej potrzeby, a więc takie, których będziemy używać już pierwszego dnia po przeprowadzce. Mogą się tam znaleźć np. ubrania, ręczniki, kosmetyki, kubek, talerzyk, sztućce, piżama, kapcie i szczoteczka do zębów. Stres i zmęczenie sprawiają bowiem, że rozpakowywanie większości rzeczy zostawiane jest zwykle na kolejne dni.

O czym jeszcze pamiętać

Zawczasu zaplanujmy także, kto zajmie się w dniu przeprowadzki naszymi dziećmi czy zwierzętami, jeśli jest to konieczne. Gdy część mebli zostawiamy w opuszczanym miejscu, upewnijmy się, że nie zawieruszyły się w nich przedmioty, które chcielibyśmy zabrać ze sobą. Mniej więcej tydzień przed przenosinami zacznijmy opróżniać lodówkę (zwłaszcza z mrożonek i rzeczy, które łatwo się psują) i zabezpieczać rośliny mające jechać z nami. W dniu „zero” natomiast nie zapomnijmy o opróżnieniu skrzynki na listy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy