Artykuł sponsorowany

Przydatne akcesoria wentylacyjne

Przydatne akcesoria wentylacyjne

Wydajny system wentylacyjny przydaje się w każdym domu. Składa się na niego sporo części, które w równej mierze są odpowiedzialne za właściwe krążenie powietrza. Dobrze działająca wentylacja potrafi wpływać na obniżenie kosztów ogrzewania domów. Niebagatelny wpływ na to mają dodatkowe akcesoria wentylacyjne, które pomagają w tym, żeby praca systemu była bardziej efektowna. Jakiego rodzaju są to urządzenia?

Rury jak podstawowe wyposażenie

Rury są niezbędnym składnikiem wszystkich instalacji wentylacyjnych, jednak odpowiednia ich budowa znacznie poprawia efektywność działania całego systemu. Do wyboru zazwyczaj są rury prostokątne albo okrągłe. Łącząc je za pomocą odpowiednich kształtek, należy pamiętać, by tor powietrza nie przebiegał przez ostre łuki lub gwałtowne załamania. Ta sama zasada powinna być uwzględniona przy konstruowaniu kanału głównego, jak też towarzyszących mu kanałów odgałęźnych.

Czym są czerpnia i wyrzutnia?

U dobrych dystrybutorów akcesoriów wentylacyjnych, takich jak Projekt Wentylacja, dostępne są czerpnie. Zbudowane są z kratki, kołnierza i skrzynki rozprężnej. Ich rolą jest pobierania świeżego powietrza z zewnątrz. Najczęściej montowane są na nawietrznej stronie budynku.

Natomiast wyrzutnia odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz. Ma podobną budowę jak czerpnia, jednak zasada działania jest odwrotna. Wyrzutnie montuje się z dala od okien, aby zminimalizować możliwość dostania się nieświeżego powietrza z powrotem do domu.

Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna jest niejako sercem całego systemu i od jej jakości zależy efektywność jego działania. Głównym elementem jest tutaj rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła ze zużytego, zanieczyszczonego powietrza. Poszczególne centrale dostępne w handlu mogą się różnić zarówno rozmiarem jak też poziomem emitowanego hałasu. Przy wyborze centrali warto zdecydować się na takie urządzenie, które pracuje cicho, a jednocześnie jest wystarczająco wydajne.

Kratki wentylacyjne

Bardzo pomocne akcesoria wentylacyjne to kratki i anemostaty. Kratki są estetycznym wykończeniem kanału wentylacyjnego, a ich budowa ma stawiać jak najmniejszy opór strumieniowi powietrza. Natomiast anemostaty to taki rodzaj kratki, gdzie ten opór jest regulowany według potrzeb.

Inne akcesoria wentylacyjne

Dodatkowe elementy znacznie wpływają na efektywność wentylacji. Przykładem może być stabilizator wentylacyjny, który czuwa nad ilością wypływającego powietrza. Pozostałe akcesoria to dysze dalekiego zasięgu, zmieniające kąt przepływu oraz klapki przeciwpożarowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy