Artykuł sponsorowany

Przepompownia w środku czy na zewnątrz budynku – co lepsze?

Przepompownia w środku czy na zewnątrz budynku – co lepsze?
Tam, gdzie nie można wykorzystać grawitacji do odprowadzania ścieków, stosuje się przepompownie. Urządzenia te mogą być instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? W tym tekście zastanowimy się, jakie są zalety i wady obu wariantów – przepompowni w budynku i poza nim – oraz jakie czynniki brać pod uwagę przy decyzji o ulokowaniu przepompowni.

Przepompownie ścieków – kiedy są potrzebne i gdzie można je instalować?

Ścieki produkowane w naszych domach, gospodarstwach, firmach i instytucjach muszą zostać odprowadzone sieci kanalizacyjnej, gdzie następnie zostaną uzdatnione. Najczęściej wystarcza do tego siła grawitacji – przy układaniu rur uwzględnia się lekki spadek, dzięki czemu nieczystości spływają. Nie zawsze jednak to rozwiązanie jest możliwe do wykonania. Tam, gdzie nie można zastosowań odpływu grawitacyjnego, potrzebna jest pompa, która przetłoczy ścieki dalej do zbiorowej sieci kanalizacyjnej lub oczyszczalni. Urządzenia wykonujące tę pracę to przepompownie. Inna nazwa to urządzenia zbiornikowo-tłoczne (UZT). Przepompownie mogą być instalowane w różnych miejscach w zależności od rozmiarów, przeznaczenia oraz warunków w obiekcie i na posesji. Możliwy jest montaż zarówno w budynku, jak i poza nim. Niektóre modele mogą być zabudowywane, a inne wolno stojące. Co jest lepsze?

Przepompownia – w budynku czy poza nim?

Wiele argumentów przemawia za tym, aby zdecydować się na przepompownię na zewnątrz budynku – mówi ekspert z firmy INWAP, która specjalizuje się w systemach kanalizacji i oczyszczania. – Trzeba pamiętać na przykład, że praca pompy nie odbywa się bezdźwięcznie. Jak każde urządzenie, także pompa generuje hałas – im większa, tym głośniej. Może to obniżać komfort codziennego życia.
Kolejny istotny fakt jest taki, że przepompownia wymaga miejsca, a w dodatku nie wybieramy go dowolnie. To, gdzie najlepiej ulokować przepompownię, zależy od projektu instalacji. Może się okazać, że umieszczenie przepompowni wewnątrz domu będzie kłopotliwe, bo urządzenie zabierze sporo miejsca. Jeżeli nie mamy go za dużo, dodatkowe ograniczenie stanie się kolejną niedogodnością. Wiele zależy od tego, jaka ma być wydajność przepompowni. W zależności od tego, ile osób korzysta z obiektu, wybiera się przepompownię ze zbiornikiem o średnicy od 600 do aż 2500 mm. Małe modele mają 1800 mm głębokości (przepompownie domowe), jednak te przeznaczone dla dużych obiektów mogą być głębokie nawet na 7000 mm ( przepompownie sieciowe). Takie gabaryty praktycznie uniemożliwiają zainstalowanie przepompowni wewnątrz budynku. Znacznie prościej jest zaplanować przepompownię poza obiektem. Nie musimy się wtedy obawiać hałasu ani ograniczenia metrażu. W przypadku domowych przepompowni instaluje się je najczęściej w odległości od 5 do 10 metrów od budynku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy