Artykuł sponsorowany

Producent okien i drzwi drewnianych. Jak wybrać? Jak zadbać o stolarkę?

Producent okien i drzwi drewnianych. Jak wybrać? Jak zadbać o stolarkę?

Ciekawy wygląd, wytrzymałość, duże możliwości projektowe i troska o środowisko – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać drewniane drzwi i okna.

Różnorodność wykonanych z tego materiału elementów stolarki otworowej sprawia, że bez trudu znajdziemy wśród nich te odpowiednie do nawet najbardziej nietypowych realizacji – zarówno małe okienka, jak i duże przeszklenia. Drewno równie dobrze sprawdza się w nowoczesnych i tradycyjnych projektach, a przy rewitalizacji zabytkowych budynków jest właściwie niezastąpione. Długo, przez co najmniej kilka dekad zachowają swoje właściwości, zapewniając pełną funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo. Są jednak dwa warunki. Muszą być dobrze utrzymane i, co najważniejsze, odpowiednio wysokiej jakości – na przykład https://www.nardos.pl.

Dobry producent okien drewnianych. Jak rozpoznać?

Zacznijmy od tego, jak wybrać drewniane okna i drzwi wysokiej jakości. Tu znaczenie ma przede wszystkim proces produkcji. By materiał na długo zachował swoje właściwości, musi być odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami. Dobry producent okien drewnianych stosuje nowoczesne metody suszenia oraz lakiery i impregnaty o właściwie dobranych parametrach. Do stworzenia trwałych, funkcjonalnych i dobrze wyglądających okien oraz drzwi niezbędne są też odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Warto więc wybierać produkty firm z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz długim stażem na rynku.

Uwagę koniecznie powinniśmy zwrócić też na gatunek drewna, z którego wykonane są okna i drzwi drewniane. Może to być:

  • sosna lub świerk – zapewniają dobrą izolację termiczną oraz akustyczną i są tanie, ale są wrażliwe na działanie wilgoci, co czyni ich konserwację bardziej wymagającą;
  • modrzew – jest droższy od pozostałych gatunków iglastych, ale dużo lepiej radzi sobie w kontakcie z wilgocią przy podobnych właściwościach izolacyjnych;
  • dąb – należy do najdroższych krajowych gatunków, ale jest to cena za trwałość, odporność na wilgoć i doskonałą izolację;
  • meranti lub eukaliptus oraz inne gatunki egzotyczne – są nie tylko twarde i odporne na wilgoć, ale też świetnie się prezentują, urzekając rysunkiem i kolorem. Niestety są też najdroższą wśród dostępnych opcji.

Drzwi i okna drewniane. Jak o nie prawidłowo dbać?

Drewniana stolarka okienna może w idealnym stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. By tak się stało, konieczne są odpowiednie zabiegi konserwacyjne i pielęgnacyjne. Najważniejszy spośród nich to mycie. W tym celu należy użyć miękkiej ścierki lub gąbki oraz łagodnych środków myjących. Unikajmy natomiast preparatów zawierających amoniak – związek, który może uszkodzić powłokę lakieru. Po każdym myciu warto też użyć balsamu, emulsji, pasty lub mleczka zabezpieczającego (aplikujemy go w temperaturze od 10 do 25 stopni).

Ważne jest też regularne sprawdzanie stanu lakieru. Pojawiające się na nim ubytki to nie tylko defekt estetyczny, ale też wrota, przez które do drewna może dostać się wilgoć. Jeśli je zauważymy, powinniśmy jak najszybciej oszlifować dany fragment drobnym papierem ściernym, a następnie usunąć pył miękką ścierką. Potem należy pokryć go warstwą lakieru lub innej powłoki. Kontroli wymagają też okucia i uszczelki. Raz w roku (na przełomie zimy i wiosny) dobrze nasmarować je wazeliną lub specjalnym środkiem. Uszkodzone uszczelki należy też wymienić na nowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy