Materiał Partnera

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu

Brak prawidłowej wentylacji niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Para wodna, która ulatnia się podczas gotowania bądź mycia, może być szkodliwa także dla ścian naszego domu.

Negatywne działanie pary wodnej

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zła w naszym mieszkaniu może uczynić para wodna. Ma niekorzystny wpływ na gładzie i tynki gipsowe. Te materiały mogą po prostu odpaść od ściany na skutek nieustannego działania pary wodnej. Większe niebezpieczeństwo mamy w domach starego typu. Tam powstaje większa ilość niekorzystnie działającej pary wodnej. Po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, wnętrze mieszkania z pewnością będzie bezpieczniejsze i odporniejsze. Klucz do sukcesu to dobra wentylacja domu.

Rekuperator

Jest to urządzenie, które stosuje się w systemie wentylacyjnym. Dzięki niemu możliwa jest rekuperacja ciepła. Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie. Przy odpowiedniej rekuperacji straty ciepła nie będą wielkie. Rekuperator nie tylko ogrzewa powietrze, lecz także je osusza. Ten mechanizm powoduje, że w naszym domu pojawia się świeższe powietrze, para wodna zaś nie niszczy materiałów budowlanych.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to również skuteczna metoda zwalczania pary wodnej. System wentylacji grawitacyjnej bazuje na różnicy ciśnień. Inne mamy ciśnienie w kanale, inne natomiast w przestrzeni wentylowanej. Zanieczyszczenia (w tym para wodna) zostają po prostu wessane. Świeże powietrze napływa przez nawiew. Do wentylacji grawitacyjnej potrzeba sprawnego systemu kominowego.

Wentylacja mechaniczna

Kolejną metodą walki z parą wodną jest wentylacja mechaniczna. Potrzebujemy przewodów oraz maszyny odpowiedzialnej za obieg powietrza w mieszkaniu. Warto zakupić pochłaniacze kuchenne, jeśli nie mamy drzwi w pomieszczeniu, w którym gotujemy. Para wodna będzie dość sprawnie odprowadzana do systemy wentylacyjnego. Zaniechanie tych działań może być przyczyną takich konsekwencji jak grzyb na ścianie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy