Praktyczne i ekologiczne artykuły drewniane dla zwierząt. Co warto kupić?

Zwykle, gdy mówimy o kupieniu artykułów dla zwierzaka, mamy na myśli domowego psa lub kota. I słusznie – należy się im odpowiednie wyposażenie oraz zabawki. Jednak również dla takich pupili jak świnka morska czy chomik można znaleźć przydatne, drewniane artykuły. Co więcej, warto też wesprzeć dzikich przedstawicieli fauny: ptaki oraz… owady.
Jak uszczęśliwić swojego gryzonia?
Nie każdy ma swojego Tuptusia, ale ci, którzy go posiadają, wiedzą ile radości może sprawić własna myszka (niekoniecznie jedna), chomik, myszoskoczek albo świnka morska. Ciekawi świata, na swój sposób przywiązani do opiekuna, tak uroczo stojący na dwóch łapkach i poruszający nosem w celu poznania wszystkiego.
Najlepiej, gdy mieszkają w obszernych klatkach, jednak sama klatka to nie wszystko. Ważnym elementem jej wyposażenia powinien stać się drewniany domek dla gryzoni. Tuptuś, w tej czy innej postaci, może go sobie urządzić wedle upodobania – powciągać tam trociny lub ligninę, urządzić spiżarnię i kącik do spania. Domek zapewnia naszemu zwierzątku schronienie, gdy na zewnątrz jest zbyt jasno, albo coś go niepokoi. Ale to także miejsce do zabawy – rozmaicie powycinane „drzwi i okna” to otwory, dzięki którym można urządzić gryzoniowy slalom gigant, polegający na bieganiu w kółko, wchodzeniu i wychodzeniu. Jednocześnie, domek jest łatwy do sprzątnięcia, gdy opiekun musi zaingerować w stan gryzoniowego domostwa.
Nasze artykuły dla zwierząt są drewniane, a zatem ekologiczne. Gryzoniom zapewniają schronienie i miejsce do zabawy, ale to nie wszystko: pomagają także w sposób naturalny ścierać zęby i zaspokajają potrzebę gryzienia – podkreśla polski producent galanterii drewnianej woodvibes.pl, prowadzący sprzedaż internetową. – Dbamy nie tylko o gryzonie, ale także o ptaki, robimy dla nich przeróżne budki i karmniki. Nowością są też drewniane hotele dla owadów. Polecamy je ekologom i pasjonatom, ale także rodzicom, którzy chcą pokazać swoim pociechom sekretne życie owadów. W naszym sklepie można znaleźć drewniane wyroby ułatwiające życie zarówno zwierzętom jak i ludziom. Nie zapominamy też o szczypcie estetyki, jaka każdemu z nas się przydaje.
Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków
Każdy, kto zamontował budkę dla ptaków w swoim ogrodzie albo na balustradzie własnego balkonu, wie, że ptasi goście zaglądają tam przez cały rok. A ile radości dostarczają! Swoim barwnym upierzeniem (można się zdziwić, jak kolorowe ptaki zamieszkują w Polsce), świergotem i śpiewem, kombinacjami jak skubnąć ziarenko, przekrzywianiem łebka
Szczególnie w okresie zimowym, warto sypać ptakom:
- ziarna zbóż, można też kupić odpowiednią mieszankę,
- różnego rodzaju kasze,
- płatki zbożowe,
- ziarna słonecznika, siemienia lnianego in.
- kule tłuszczowe lub kawałki słoniny dla sikorek.
Lepiej zrobimy, jeżeli nie będziemy używali jako karmy chleba, ciastek czy innych przetworzonych produktów – ptakom one szkodzą, ich system trawienny nie radzi sobie z ulepszaczami, jakie w produkcji stosuje człowiek.
Warto pamiętać o tym, aby różnorodne budki dla ptaków montować poza zasięgiem drapieżników, czyli w takim miejscu, aby nie miały do nich dostępu koty i psy.
Owady zapraszamy do hotelu!
Każdy pragnie mieć dom, owad także. Jeżeli dysponujemy ogrodem, warto umieścić w nim domek dla owadów, inaczej zwany hotelikiem. Jest to ciekawy element dekoracyjny – przypomina budkę, która może składać się z kilku pięter, urządzonych rozmaicie wydrążonymi rurkami. Można je pomalować na kolorowo albo zostawić w naturalnych barwach.
Jednak przede wszystkim, hotel dla owadów pełni funkcję praktyczną i proekologiczną – zapewnia miejsce, gdzie owady mogą gniazdować, a w konsekwencji odnowić swoją populację. Ponieważ różne rodzaje owadów potrzebują odmiennych udogodnień związanych z budowaniem gniazda, warto by hotelik był rozmaicie zaopatrzony:
- w naturalne słomki, koniecznie z pozostawionym „kolankiem” jako naturalnym domknięciem jednej strony gniazda,
- w wydrążone zdrewniałe łodygi roślin (np. słonecznika),
- w wydrążone gałązki krzewów i drzew (np. czarnego bzu), także z pozostawioną „zaślepką” z jednej strony.
Pomoce gniazdowe muszą mieć średnicę od 2 do 10 mm, w ten sposób hotelik jest gotowy na przyjęcie gości różnego formatu.
A jakie owady mogą zameldować się w hoteliku? Przede wszystkim, rozmaite gatunki dzikich pszczół. Nie będą to osobniki szczególnie chronione, gdyż te wymagają specyficznych struktur siedliskowych. Jednak także „zwykli” goście są niezwykle ciekawi, a hotelik umożliwia ich bezpieczną obserwację z bliska.
Ogrodnikowi, który zafundował owadom hotelik, goście odwdzięczają się intensywnym zapylaniem ogrodu, co przynosi lepsze plony w postaci pięknych kwiatów, warzyw i owoców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lawendowy Ogród Tomasz Pietruczuk
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie05-071 Sulejówek, Bema 33
-
PPHU Piotr Śniatecki
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. dolnośląskie55-114 Strzeszów, Lipowa 4
-
Men In Garden
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Krzyszkowicka 10