Materiał Partnera

Pompa ciepła czy maty grzewcze - co wybrać?

Pompa ciepła czy maty grzewcze - co wybrać?

Pompa ciepła i maty grzewcze to nowoczesne techniki ogrzewania budynków pozyskujące ciepło z odnawialnych źródeł energii. Wielu inwestorów planujących budowę domu szuka tanich i ekonomicznych sposobów ogrzewania, dlatego zarówno pompy ciepła, jak i maty grzewcze cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Jak działa pompa ciepła a jak maty grzewcze?

Każdy system ogrzewania pompą ciepła składa się z dwóch źródeł energii, czyli dolnego i górnego. Zasada działania instalacji opiera się na wykorzystywaniu zjawiska przenoszenia ciepła w odwrotnym kierunku – ciepło pobierane jest ze środowiska i dystrybuowane do wnętrz pomieszczeń. Warto wiedzieć, że istnieją dwa typy pomp ciepła, czyli powietrzne i gruntowe. W przypadku tych pierwszych ciepło produkowane jest z powietrza, podczas gdy gruntowa pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi poprzez ogrzewanie się czynnika krążącego w podziemnym kolektorze.

Maty grzewcze to inaczej mówiąc elektryczne ogrzewanie podłogowe, które składa się z cienkiego przewodu grzewczego osadzonego w siatce z włókna szklanego. Do zasilania mat grzewczych najlepiej jest używać ogniw fotowoltaicznych, które pozyskują energię elektryczną ze słońca – w ten sposób można unikną problemu wysokich kosztów eksploatacji. Wszystkie elementy do montażu ogrzewania zarówno pompą ciepła, jak i matami grzewczymi skompresowanymi z panelami PV można kupić w hurtowni internetowej Swatt.pl, prowadzącej również sprzedaż detaliczną.

Pompa ciepła vs maty grzewcze

W przypadku folii grzewczych jedynym źródeł zasilania jest prąd, a zatem nie jest wymagane urządzanie kotłowni ani stosowanie kaloryferów. Koszt instalacji mat jest niewielki, a samo ogrzewanie ekonomiczne, zwłaszcza w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Maty nie wymagają okresowych przeglądów i są w pełni zautomatyzowane. Warto jednak wiedzieć, że działają tylko wtedy, gdy do budynku dostarczany jest prąd.

Zdecydowanie mniej energii elektrycznej w stosunku do mat zużywają pompy ciepła. W tym przypadku również można mówić o pełnej automatyce i braku potrzeby urządzania kotłowni oraz budowania kominów. Pewnym mankamentem jest konieczność przygotowania miejsca do ustawienia jednostki centralnej oraz wysokie koszty początkowe. Warto wiedzieć, że pompy ciepła idealnie współpracują z niskotemperaturowym wodnym ogrzewaniem podłogowym, ale z kaloryferami już niekoniecznie.

O ile montaż folii grzewczych jest tańszy od pompy ciepła, to do finalnej ceny należy jeszcze doliczyć koszt montażu paneli fotowoltaicznych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy