Polyscias, roślina doniczkowa
Różne gatunki z rodzaju polyscias różnią się między sobą. Większość z nich ma liście pierzaste, przypominające ulistnienie paproci. Malowniczo powykręcane pędy oraz efektowne liście decydują o urodzie rośliny. Często ozdabia się nią biura. Doskonale wygląda, jeżeli w jednej doniczce posadzi się kilka roślin o zróżnicowanej wysokości. W celu zwiększenia atrakcyjności ogrodnicy usuwają dolne liście, aby uwydatnić kształt pędów i nadać roślinie drzewkowaty pokrój. Roślina ta może być uprawiana w mieszkaniu kilka lat.
Stanowisko uprawy
Polyscias dobrze rośnie w półcieniu i w miejscu oświetlonym światłem rozproszonym. Nie lubi ostrego słońca. Polyscias jest to roślina ciepłolubna, powinna stać w temperaturze ponad 20°C, zimą w temperaturze 18°C.
Podlewanie
Utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża. Rośliny nie zalewamy, by nie stała w wodzie. Zbyt intensywne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni.
Zraszanie
Wskazane jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza, ale roślina ta dość dobrze rośnie również w suchym powietrzu. Roślina lubi zraszanie.
Podłoże
Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku.
Nawożenie
Wiosną i latem raz na dwa tygodnie, a zimą raz na pięć tygodni podlewamy niskim stężeniem płynnego nawozu przeznaczonego do kwiatów doniczkowych.
Przesadzanie
Przesadzamy w miarę potrzeby, wiosną lub latem, nie częściej niż raz na dwa lata. Na dno doniczki musimy wsypać drenaż.
Rozmnażanie
Roślinę tą rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych.
Choroby i szkodniki
Polyscias mogą atakować przędziorki i mszyce.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Liście tej rośliny możemy myć pod prysznicem lub przecierać miękką ściereczką. Możemy je również nabłyszczać. Zasychające liście obcinamy, a pojawiające się kwiatostany usuwamy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana