Materiał Partnera

Pokazy rycerskie i noce z duchami - atrakcje dla starszych i młodszych

Pokazy rycerskie i noce z duchami - atrakcje dla starszych i młodszych
Mało które ruiny w Polsce potrafią zrobić takie wrażenie, jak położony na Śląsku zamek Ogrodzieniec. Jest to największy kompleks tego typu w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale warto go odwiedzić nie tylko ze względu na rozmiary czy wyjątkową malowniczość. Odbywają się tu bowiem także spektakularne pokazy rycerskie, a także klimatyczne noce z duchami. Te pierwsze podziwiać można w cenie biletu wstępu na zamek w każdą niedzielę i święta od maja do września. Swoje umiejętności prezentują wówczas członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej, choć niekiedy stają oni też w szranki z przedstawicielami innych bractw podczas specjalnie w tym celu organizowanych turniejów. Rywalizują ze sobą konno lub pieszo, w pojedynkę lub drużynami (tzw. bohurt), używając kopii bądź mieczy, a także walcząc wręcz. Oprócz tego odbywają się zawody w strzelaniu z łuku i kuszy.

Moc atrakcji

Drobiazgowo odtworzone stroje czy broń prezentowane są również podczas parad rycerskich, dla których piękne ruiny zamku Ogrodzieniec stanowią doskonałą oprawę. Tę niesamowitą podróż w czasie uzupełniają pokazy kunsztu sokolników i prezentacje średniowiecznych tańców dworskich, jarmarki rzemiosła oraz występy zespołów muzyki dawnej. Zarówno dzieci, jak i dorośli są zresztą nie tylko obserwatorami, ale też aktywnymi uczestnikami imprezy, biorąc udział w lekcjach tańca, strzelania z łuku czy posługiwania się mieczem. Atrakcją dla dużych i małych jest ponadto możliwość przebrania się w epokowe stroje i zrobienia sobie w nich zdjęcia.

Duchy, zjawy i upiory

Pokaz rycerski to z pewnością świetna lekcja historii. W tej roli doskonale sprawdzają się też znacznie bardziej kameralne noce z duchami. Niewielkie, liczące do 35 osób grupy oprowadzane są po zmroku po zamkowych ruinach, klimatycznie oświetlonych pochodniami i świecami. W nastrój grozy wprowadzają także mroczne legendy opowiadane przez przewodnika – jest to jednak zaledwie wstęp do prawdziwych emocji. Krew w żyłach zmrożą nam bowiem też dobiegające z lochów jęki i pobrzękiwania łańcuchów, jak również tajemnicze szepty, szmery i westchnienia. Jakby tego zaś było mało, w najmniej spodziewanych momentach stracha napędzą pojawiające się nie wiadomo skąd zjawy m.in. Czarnego Psa, garbatego Anzelma z Józefowa czy Pięknej Olimpii, których tragiczne historie poznamy w trakcie wycieczki.

Informacje praktyczne

Noce z duchami na zamku Ogrodzieniec organizowane są w każdy piątek lipca i sierpnia (a przy sprzyjających warunkach pogodowych również w innych miesiącach). Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, warto więc zakupić bilety z pewnym wyprzedzeniem. Istnieje też możliwość rezerwacji dodatkowych terminów dla grup zorganizowanych – zarówno wycieczek szkolnych, jak i np. firmowych imprez integracyjnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy