Artykuł sponsorowany

Podstawowe zasady pielęgnacji trawnika

Podstawowe zasady pielęgnacji trawnika
Idealnie przystrzyżony, gęsty i soczyście zielony trawnik rozścielający się u naszych stóp jak miękki dywan to marzenie wielu. Można to osiągnąć, ale konieczne są: cierpliwość, nieco wiedzy o pielęgnacji trawników, profesjonalne preparaty i oczywiście kosiarka. Warto jednak zacząć od zdobycia wiedzy, zanim pokusimy się o założenie trawnika. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji trawnika.

Podlewanie trawnika

Nie ma zdrowych roślin bez wody. Trzeba mieć na uwadze to, że w sezonie letnim trawnik spowoduje zwiększenie jej zużycia. Zasady podlewania trawnika nie są skomplikowane. Poprosiliśmy o ich przedstawienie w firmie Substral, która zajmuje się produkcją nawozów i środków ochrony roślin.
Trawę lepiej podlewać obficie i rzadziej niż skąpo i często. Woda łatwo wyparowuje z porośniętego trawą gruntu, dlatego nie należy jej oszczędzać. Aby korzenie mogły swobodnie czerpać wodę przez dłuższy czas, ziemia musi być zmoczona jakieś 10 15 centymetrów w głąb. Aby opóźnić parowanie wody, lepiej podlewać trawnik o świcie lub zmierzchu, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Zdecydowanie odradzam podlewanie w pełnym słońcu – sprawi ono, że nasza praca pójdzie na marne, a trawa nie otrzyma dostatecznej ilości wody i zacznie więdnąć – ostrzega ekspert.

Koszenie trawnika

Osoby planujące założenie trawnika powinny zainwestować w kosiarkę. Jej ostrza mają równo ścinać źdźbła, a nie je szarpać. Celem koszenia jest nie tylko utrzymanie estetycznej i funkcjonalnej wysokości trawy, ale też skłonienie roślin do wzmożonego krzewienia się, a więc zagęszczania zielonego dywanu. Odpowiedni moment na pierwsze koszenie pojawia się, kiedy długość ździebeł wynosi od 8 do 12 cm. Należy je wówczas skrócić do około 5‒6 cm. Potem kosimy co tydzień albo 10 dni, skracając trawę o jedną trzecią. Części trawnika położone w zacienionym miejscu wystarczy kosić co dwa tygodnie, ścinając zaledwie jedną szóstą wysokości. Bardzo ważne! Kosimy wyłącznie suchą trawę. Wyznaczony na to zadanie dzień powinien być ciepły, ale nie upalny. Poranek jest dobrą porą, o ile nie ma rosy. Koszeniu powinny towarzyszyć dodatkowe zabiegi. Po drugim koszeniu aplikujemy środek chwastobójczy do młodych trawników, a po piątym ‒ preparat zwalczający chwasty dwuliścienne. Ostatnie koszenie przypada na październik. Wtedy kosimy co dwa tygodnie, a cięcie przeprowadzamy 2 cm wyżej.

Nawożenie trawnika

Trawnik, jak każda uprawa, wymaga nawożenia. Wystarczą trzy, cztery razy w sezonie, aby zieleń była intensywna. Środki do trawników o przedłużonym działaniu można aplikować raz lub dwa razy w sezonie. Są one bezpieczniejsze dla roślin, ponieważ wolniej uwalniają składniki odżywcze i krótki system korzeniowy ma większą szansę na pozyskiwanie składników pokarmowych. Po nawożeniu obficie podlewamy trawnik. Pierwsze nawożenie wykonujemy bezpośrednio po pierwszym koszeniu. Godne zainteresowania są nawozy spowalniające wzrost trawy – pozwolą one rzadziej sięgać po kosiarkę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy